Spotkanie miłośników języka i polskiej ortografii przeszło do historii. W dniu 19 kwietnia 2023 r. miały miejsce zmagania w Konkursie Ortograficznym „O pióro Starosty Ostrowskiego”. Starosta Ostrowski Paweł Rajski osobiście wszystkim uczestnikom konkursu pogratulował odwagi a zwycięzcy wygranej .
W II Liceum Ogólnokształcących uczniowie szkół ponadpodstawowych podjęli wyzwanie i napisali dzisiaj dyktando autorstwa Anety Trawińskiej i Justyny Kociemby- Żulickiej, nauczycielek języka polskiego z II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim.
Piszący dobrze radzili sobie z przestrzeganiem oczywistych reguł ortograficznych, kłopoty mieli natomiast, podobnie jak w poprzednich latach, z poprawnym pisaniem wyrazów rzadko używanych i złożonych struktur słowotwórczych. Choć zwycięzca nie napisał pracy bezbłędnie, co świadczy o dużym stopniu trudności z którymi przyszło się zmierzyć, to i tak wyłonienie laureata było łatwe. Jednoznacznie wyłonił się lider.
Komisja konkursowa, w skład której wchodzili wszyscy nauczyciele z pozostałych szkół powiatu zgłoszonych do konkursu, przyznała I miejsce Jakubowi Banasiakowi z II LO w Ostrowie Wielkopolskim. Zwycięzca uhonorowany został nagrodą w postaci tytułowego pióra z pamiątkowym wpisem.
Co ciekawe, uczeń ten, w zeszłym roku również wygrał pióro starosty. Dzięki jego zwycięstwu gospodarzem przyszłorocznej edycji konkursu będzie także „ostrowski Reymont”.
A oto przykład fragmentu tekstu konkursowego:
…” Decyzja podjęta została w mig. Zaskocz mnie raz jeszcze- pomyślała i zaraz w jej głowie narodził się szelmowski plan. Rozejrzała się po pokoju i na fajansowym stoliku znalazła kilka drobiazgów. Zapałki, moherową nitkę, szklankę z wodą, talerzyk z tortillą, kartkę w kratkę, heliotrop w rdzawobrązowej doniczce. Po chwili na trasie karalucha znalazła się pierwsza przeszkoda. Nitkę pokonał bez większych przeszkód, robiąc przy tym salto w przód. Krople wody, niczym kałuże powstałą po rzęsistym deszczu, przepłynął wpław. Zapałki ułożone wzdłuż francuskiej jodełki tworzące minibieżnię przeszedł ślamazarnie, raz po raz zahaczając o jej krawędź. Co go może zatrzymać? Pomyślała i przyszedł jej na myśl jeszcze jeden pomysł. Kartka w kratkę. Pośpiesznie zrobiła niewysokie umocnienia, ułożyła je przed quasi-akrobatą i poczuła się zwycięzcą. Wiedziała jedno, na pewno nie zdoła przefrunąć przeszkody, tym bardziej z bakłażanowym obciążeniem. Obserwowała wspinaczkę owada po gładkiej kartce, upadki i powtórne próby wejścia wzwyż. Zakończyła rzekomy eksperyment, gdy była pewna wygranej. Ożeż ty! Oberżynoholik bez chwili wahania, bez krzty frustracji oddalał się w stronę zawilgoconej deski pod kaloryferem. …”
Dla uczniów była to okazja do zdrowej rywalizacji i zmagań o atrakcyjne nagrody rzeczowe, a zwłaszcza o nagrodę główną – tytułowe „Pióro Starosty”. Ponadto nagrodzeni uczniowie otrzymali również pióra fundowane przez dyrektorów ich szkół. Oprócz nagród, wręczone zostały także wyróżnienia dla uczestników i opiekunów.
Zuzanna Jerzyk