Przed nami „długi weekend sierpniowy”. Jest to czas wytężonej pracy wszystkich policjantów. Na drogach pojawi się znacznie więcej samochodów jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych oraz użytkowników jednośladów – rowerzystów, motocyklistów, motorowerzystów, a także użytkowników hulajnóg elektrycznych.

Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci. W tym czasie należy się spodziewać wzmożonych kontroli na drogach. Możemy oczekiwać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami, które – dokładnie mierząc prędkość i zapisując obraz – są doskonałym narzędziem w walce z piratami drogowymi.

Oczywiście policjanci będą nie tylko kontrolować prędkość, ale też zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych przekraczających dozwoloną prędkość czy wyprzedzających "na trzeciego".

Pamiętajmy, że działania policjantów przyniosą pozytywne rezultaty jeżeli wszyscy będziemy odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Reagujmy na lekkomyślność czy brawurę innych uczestników ruchu.

Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by podróż stała się przyjemnością a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą.

Wsiadając za kierownicę naszych pojazdów, bądźmy trzeźwi, nie pozwólmy również, aby inni zasiadali za kółkiem po alkoholu. To znacząco wpływa na nasze i innych bezpieczeństwo.

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że chętnie odpoczywamy nad wodą. Pamiętajmy jednak, że jezioro, czy rzeka to nie tylko relaks i odpoczynek ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających. Przestrzegajmy podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą oraz zabezpieczenie mienia.

Zabezpieczenie domu/mieszkania:

  • Wychodząc z domu upewnijmy się czy wszystkie okna i drzwi zostały dobrze zamknięte (w tym okna w piwnicy i w innych pomieszczeniach gospodarczych).

  • Nie zostawiajmy kluczy w tzw. „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na parapecie czy za framugą drzwi) – złodziej przeszukuje najpierw te miejsca zanim włamie się do domu.

  • Wychodząc wieczorem zasuńmy zasłony oraz pozostawmy w pokoju włączone światło, dzięki czemu stworzymy pozory obecności domowników.

  • Nie warto ryzykować, dlatego unikajmy przechowywania w domu znacznych ilości gotówki, a wyjeżdżając przekażmy cenne przedmioty na przechowanie osobom godnym zaufania lub zdeponujmy je w banku.

  • Pamiętajmy o dyskrecji – portale społecznościowe to dla złodziei prawdziwa baza wiedzy, dlatego nie chwalmy się celem podróży, a zdjęcia opublikujmy już po powrocie do domu.

  • W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja, należy niezwłocznie poinformować Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy niczego nie dotykajmy i nie starajmy się przeglądać rzeczy, by ustalić, co zginęło, ponieważ w ten sposób ślady zostaną zatarte i utrudni to pracę Policji.