Czy magazyny energii są bezpieczne? Co z tymi pożarami?

Magazyny energii stosowane wraz z instalacją fotowoltaiczną są stosunkowo nowym rozwiązaniem, jednak ich popularność ciągle rośnie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że na ich temat powstaje coraz to więcej mitów. W artykule wyjaśniamy, czy magazyny energii są bezpiecznym rozwiązaniem i przedstawiamy potencjalne zagrożenia.

Budowa i działanie magazynu energii

Budowa magazynu energii będzie się różnić w zależności od wykorzystywanej technologii, jednak obecnie najpopularniejsze i najbardziej wydajne są magazyny zbudowane z ogniw litowo-jonowych.

Zasada działania takiego urządzenia jest prosta. W pierwszej kolejności wyprodukowana energia zostaje przeznaczona na bieżące zużycie. Jeżeli produkcja jest większa niż zużycie, nadwyżka trafia do magazynu. Trwa to do momentu pełnego naładowania.

Magazyn energii może być stosowany zarówno w domach, jak i firmach. Aby spełniał swoje zadanie, należy wybrać model o odpowiedniej pojemności.

Czy magazyny energii są bezpieczne?

Magazyny energii nie są nowym rozwiązaniem. Dotychczas otaczały nas w formie baterii w telefonie czy powerbanków. Jak każda technologia, tak i magazyn energii nie jest całkowicie wolny od ryzyka. Zarówno w Europie, jak i samej Polsce zanotowano przypadki pożarów i zwarć. Czy jednak oznacza to, że magazyn energii jest niebezpieczny?

Obecnie urządzenia te uważa się za bezpieczne, zwłaszcza jeśli mowa o wysokiej jakości akumulatorach. Warto bowiem pamiętać, że poszczególne magazyny energii różnią się wykorzystywaną technologią. Awarie w większości przypadków nie wynikają z wad tych urządzeń, a z działań człowieka i czynników zewnętrznych.

Interesuje Cię fotowoltaika Poznań? Chcesz zainwestować w odnawialne źródło energii? Zwiększ bezpieczeństwo swojej instalacji i zadbaj o prawidłowy montaż oraz dobór komponentów. Skorzystaj z usług specjalistów z www.esoleo.pl i zyskaj nie tylko niezależność energetyczną, ale także komfort i wygodę!

Potencjalne zagrożenia związane z magazynem energii

Każde urządzenie podłączone do instalacji elektrycznej wiąże się z potencjalnymi zagrożeniami. Podobnie jest w przypadku magazynów energii. Najczęstsze niebezpieczne sytuacje to przede wszystkim:

  • porażenie prądem – może do niego dojść, jeśli elementy instalacji nie zostały odpowiednio zabezpieczone lub nie zostały prawidłowo zainstalowane,
  • zwarcia – powodują najczęściej odcięcie prądu, wówczas istotna jest wizyta specjalisty, który sprawdzi instalację i znajdzie przyczynę zwarcia, co pozwoli uniknąć w przyszłości kolejnych problemów,
  • zapłon – jego przyczyny mogą być różne, jednak najczęstszym są skoki cieplne, można tego uniknąć przede wszystkim poprzez kontrolę temperatury pracy akumulatora,
  • eksplozja – zdarza się to bardzo rzadko, a najczęstsze przyczyny eksplozji to przede wszystkim nieprawidłowy montaż lub brak zalecanych zabezpieczeń.

Pożary magazynów energii zdarzają się, jednak wcale nie są częstym zjawiskiem. Dzięki prawidłowemu montażowi oraz odpowiedniej eksploatacji urządzenia możesz znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego zjawiska.

Jak powinien być zabezpieczony magazyn energii?

Prawidłowy montaż to także odpowiednie zabezpieczenia, które zwiększają bezpieczeństwo eksploatacji magazynu. Podstawą jest wybór wysokiej jakości akumulatora, wykonanego z wytrzymałych materiałów. Równie istotne są systemy wentylacji, zapewniające odpowiedni przepływ powietrza. Powinny być obecne w każdym magazynie energii.

Aby zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń, które w dużych ilościach mogą zaburzać pracę magazynu energii, stosuje się odpowiednie dla danego modelu filtry i wkładki. Pomagają utrzymać wnętrze magazynu w czystości.

Jednym z najistotniejszych zabezpieczeń jest jednak system BMS. Chroni przed negatywnymi skutkami przeładowania, przegrzania, rozładowania i nierównomiernego doładowywania. Jest niezastąpiony w zarządzaniu i monitorowaniu stanu urządzenia.

Poza tymi zabezpieczeniami należy również pamiętać o regularnych przeglądach zarówno magazynu, jak i paneli fotowoltaicznych.