Osiemnasty przegląd teatralny Maska prezentuje spektakle profesjonalnie przygotowane przez osoby niepełnosprawne. Stanowi niepowtarzalną okazję do wyjścia ze swoją artystyczną propozycją do widza.


Osiemnasty już przegląd to doskonały moment, aby pokazać  jak wszechstronną edukację kulturalną i terapeutyczną od lat niesie za sobą ta niezwykła inicjatywa Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Od tylu lat na terenie Ostrowa doskonale rozwija się teatr, twórcza aktywność  społeczno- artystyczna jednostek i grup osób z różnymi zaburzeniami rozwojowymi. Propozycja zabawy w teatr to sposób na zerwanie z nudą i monotonią codziennego życia. Sztuka gry jest antidotum na stres, apatię i bierność, które mogą wywoływać frustracje, agresje i samotność. Uroczystego otwarcia przeglądu dokonała dyrektor ZSS Beata Serbakowska waz ze Starostą Ostrowskim Pawłem Rajskim.

zdjecie

- Trzeba ich zauważać, pokazywać, że są kimś ważnym, że się w nich widzi coś ciekawego, niepowtarzalnego. Jako aktorzy spisują się znakomicie- powiedziała dyrektor ZSS w Ostrowie - Beata Serbakowska.

Maska integruje, wciąga do współpracy osoby ze środowiska szkolnictwa specjalnego, warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej z całej wielkopolski, do tego zaprasza przedszkolaków, młodzież szkolną, wychowawców, rodziców, studentów czy wolontariuszy.

- Sceniczny przekaz jest interesujący, autentyczny, staje się ważny dla aktorów, dla animatorów i wszystkich pozostałych uczestników. Jeżeli jest przygotowany uczciwie, wtedy widz czuje, że ktoś ma mu coś ważnego do powiedzenia, coś co poszerza jego wiedzę. Maska stała się w środowisku osób niepełnosprawnych bardzo rozpoznawalnym i oczekiwanym wydarzeniem. Ma działanie terapeutyczno- rehabilitacyjne. - powiedziała dyrektor ZSS Beata Serbakowska.

Maska doczekała się już wiernej i nieobojętnej widowni.

- To wyjątkowi aktorzy, którzy pokazują swoje umiejętności do których często dochodzą poprzez długą pracę. Przy pomocy swoich nauczycieli, instruktorów przygotowują niezwykłe przedstawienia- powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

zdjecie

W tym roku 14 przedstawień teatralnych oceniało trzyosobowe, profesjonalne jury. Doceniając wkład pracy i talent przyznało poszczególne miejsca:

zdjecie

Dyplomy udziału wręczone zostały grupom teatralnym: ZSS w Jarocinie, ZSS w Ostrowie Wielkopolskim, SP NR 19 w Kaliszu, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Ostrzeszowie, ZSS w Słupi, Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Borzęciczkach.

zdjecie

Wyróżnienie dla grup teatralnych z : Środowiskowego Domu Samopomocy w Odolanowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kaliszu, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Konarzewie.

3 miejsce dla grupy teatralnej z Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Ostrowie Wielkopolskim za spektakl „Mały, uparty słoń”. 2 miejsce dla grupy teatralnej z Centrum Edukacyjno – Rehabilitacyjego  „Tęcza” za spektakl „Czerwony Kapturek”.

zdjecie

1 miejsce dla grupy teatralnej z Zespołu Szkół Specjalnych nr 101 z Poznania- grupy Swoboda za spektakl „O królewnie, która zasnęła”. Nagrody wręczał m.in. Rafał Luciński- Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, reprezentujący Powiat Ostrowski.

Dodał(a): Zuzanna Jerzyk
Odwiedzin: 28
dsc_0065.jpg dsc_0146.jpg dsc_0185.jpg dsc_0205.jpg dsc_0220.jpg dsc_0261.jpg dsc_0282.jpg dsc_0300.jpg dsc_0320.jpg dsc_1095.jpg dsc_1101.jpg dsc_1105.jpg dsc_1108.jpg dsc_1112.jpg dsc_1118.jpg dsc_1122.jpg dsc_1132.jpg dsc_1134.jpg dsc_1162.jpg dsc_1167.jpg dsc_1198.jpg dsc_1202.jpg dsc_1209.jpg dsc_1213.jpg dsc_1217.jpg dsc_1219.jpg dsc_1220.jpg