W każdym społeczeństwie dawanie upominków jest niezwykle istotnym momentem. Zwykle jest to wyraz symbolicznego szacunku oraz uznania. Popularnym upominkiem są kwiaty, lecz paleta podarunków jest znacznie większa.
Od lat ludzie dziwią się, czemu dawanie upominków sprawia więcej przyjemności aniżeli ich otrzymywanie. Koncepcja dawania upominków w Polsce jest zakorzeniona od lat.
Niejednokrotnie mówi się, iż samo obdarowywanie innej osoby powoduje więcej przyjemności, aniżeli branie ich. Jest w tymże wiele prawdy, lecz nie ma jasnej odpowiedzi, czemu to robimy. Jednym spośród względów dawania prezentów jest chęć odwdzięczenia się. Nie zawsze mamy na myśli odwdzięczenie się za dobra materialne, niejednokrotnie idzie o podziękę za takie rzeczy jak miłość, czułość, opiekę lub przyjaźń
Kochamy dostawać
W kontekście relacji społecznych upominki grają większą funkcję aniżeli mogłoby się wydawać. Gdy ktoś uwzględnia nas podczas planowania zakupu upominków, tymże samym musi wiedzieć co kochamy, czym się interesujemy oraz co nam powoduje przyjemność. Gdy otrzymujemy upominek, często cieszymy się już na widok samego pudełka, czemu? A dlatego, iż kochamy czuć się potrzebni oraz ważni. Gdy ktoś sprawia sobie “problem”, aby zakupić nam upominek, objawem owego myśli o nas, no natomiast jeśli myśli to nie jesteśmy mu obojętni.
Dawanie to wewnętrzna winda
Obdarowywanie jest wszechstronnym sposobem, żeby wykazać innej osobie zaciekawienie, uznanie lub podziękę. Lecz sam gest dawania poprawia także nastawienie owego, jaki jest sprawcą całego zamieszania. Kiedy dajemy, nie oczekując równocześnie niczego w zamian, dbamy o własne zdrowie emocjonalne oraz budujemy lepsze relacje ze środowiskiem.
Jak dawać upominek?
Przede wszystkim – w pudełku. Savoir-vivre nie uściśla dobrze, jak winno ono wyglądać, lecz upominek zapakowany w papier wygląda efektowniej aniżeli tenże w prezentowej torbie. Niewątpliwie torba będzie lepsza aniżeli brak pudełka! Tymczasem gdy jedynie mamy możliwość, postarajmy się włożyć w pakowanie upominku trochę uczucia. Przed spakowaniem upominku usuńmy z niego cenę. Wyjątkiem winna być biżuteria (nie należy usuwać „metek”, ponieważ być może trzeba będzie dokonać jakichkolwiek zmian, np. zmniejszyć pierścionek) i książki. W książkach ceny nie zamazujemy ani nie zaklejamy. Wartość na książce ma wartość zabytkową oraz antykwaryczną, zatem spokojnie ją zostawiamy – to nie jest faux pas. Dedykacja do książki winna mieć postać kartonika włożonego luźno do książki bądź związanego wstążką. Unikajmy pisania na stronie tytułowej: są osoby niezwykle na to wrażliwe.
Informacje dodatkowe
Oryginalne prezenty i gadżety znajdziesz na stronie Ministerstwa Gadżetów - sprawdź!