Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Skrzyżowania, jakie spotykamy na drogach różnią się pod względem konstrukcji i sposobu organizacji ruchu. Wśród trzech podstawowych rodzajów wyróżniamy skrzyżowania o ruchu okrężnym, równorzędne oraz z drogą podporządkowaną. Przy czym te ostatnie są najmniej bezpiecznymi, jakie mogą spotkać użytkownicy dróg. Ostrowscy policjanci w najbliższym czasie będą zwracać szczególną uwagę na naruszenia przepisów ruchu drogowego w rejonie skrzyżowań.

Na skrzyżowaniach obowiązują normy wskazujące prawidłowy sposób zachowania, a także reguły pierwszeństwa przejazdu. Jednak w praktyce kierujący oraz piesi nie zawsze stosują się do ustalonych zasad. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, stosować się do oznakowania, a w przypadku jego braku, ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo- także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost.

Policjanci zauważają, że często występuje zjawisko ograniczenia przejezdności spowodowanej przez kierujących, którzy wjeżdżają na nie, nie mając miejsca do kontynuowania jazdy, nawet w przypadkach kiedy sygnalizator wskazuje zielone światło. Wówczas, utrudnienia w ruchu są dodatkowo potęgowane, a co za tym idzie narasta niezadowolenie samych kierujących, którzy nie mogą przejechać przez skrzyżowanie zablokowane przez inne pojazdy.

Mając, zatem na uwadze eliminacje czynników wpływających na ograniczenie przepustowości skrzyżowań, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ostrowskiej komendy w najbliższym czasie szczególnie zwrócą uwagę na tego typu sytuacje.

Przypominamy, że kierowca, który wjeżdża na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, naraża się na mandat karny w wysokości 300 zł i 2 punktów karnych.

Jeżeli swoim zachowaniem doprowadzi do zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym to mandat może wynieść nawet 500 zł i 6 punktów karnych. W skrajnych przypadkach – zagrożenia bezpieczeństwa pieszych lub rowerzystów może zakończyć się zatrzymaniem prawa jazdy i skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę! Pozwólmy dojechać bezpiecznie do celu sobie i innym użytkownikom dróg!