Ubezpieczenie emerytalne – co musisz wiedzieć?

W Polsce ubezpieczenie emerytalne jest jednym z ubezpieczeń obowiązkowych. Odprowadzanie składki emerytalnej ma zapewnić nam godną starość, podczas której nie będziemy się martwić o brak pieniędzy. Czy obowiązkowe ubezpieczenie ZUS na pewno nam wystarczy? Czy może jednak warto zainwestować dodatkowo w dobrowolne ubezpieczenie emerytalne? 

Ubezpieczenie emerytalne obowiązkowe

Ubezpieczenie emerytalne jest jednym z rodzajów ubezpieczeń społecznych w naszym kraju. Głównym celem niniejszego ubezpieczenia jest zapewnienie środków pieniężnych na emeryturę. Emerytura stanowi wypłacane co miesiąc świadczenie finansowe, którego należność wynika z ilości lat pracy oraz osiągniętego wieku. W Polsce wyszczególnia się kilka rodzajów świadczeń emerytalnych, takich jak:

  • emerytura indywidualna, będąca podstawowym typem emerytury, wypłacana do końca życia ubezpieczonemu,
  • emerytura indywidualna z określonym okresem wypłacania,
  • emerytura pomostowa, dotycząca tylko wybranych grup zawodowych, pracujących w trudnych warunkach,
  • emerytura małżeńska, przechodząca na małżonka w przypadku śmierci ubezpieczonego,
  • emerytura małżeńska z określonym okresem wypłacania.

Filary systemu emerytalnego

System emerytalny w naszym kraju tworzony jest przez tzw. 3 filary emerytalne.

Pierwszy filar emerytalny

Pierwszy filar ma charakter obowiązkowy, a działania na niniejszym filarze realizowane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na ten filar trafia największa część składki, której udział w wynagrodzeniu brutto za pracę wynosi 12,22%. Wadą pierwszego filaru jest brak inwestowania znajdujących się na nim środków. Podlegają one wyłącznie corocznej waloryzacji o realny wzrost cen oszacowany przez Główny Urząd Statystyczny. Wysokość emerytury z ZUS jest zatem uzależniona tylko od łącznej wartości zgromadzonych składek i wieku, w którym przejdziemy na emeryturę. 

Drugi filar emerytalny

Podstawę drugiego filaru przez wiele lat tworzą Otwarte Fundusze Emerytalne, będące obecnie w stanie likwidacji. Aktualnie w planach jest przeniesienie środków zgromadzonych na OFE na Indywidualne Konta Emerytalne lub konta ZUS. Zgodnie z założeniami rządu każdy ubezpieczony będzie mógł sam zdecydować, gdzie mają trafić jego składki. OFE, w przeciwieństwie do ZUS-u, inwestowały posiadane środki pieniężne na Giełdzie Papierów Wartościowych celem zwiększenia ich wartości. Na drugi filar emerytalny trafia 7,3% wynagrodzenia brutto za pracę. 

Trzeci filar emerytalny

Trzeci filar, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, posiada charakter nieobowiązkowy. Dobrowolne ubezpieczenie emerytalne może być realizowane poprzez:

  • Indywidualne Konto Emerytalne (IKE),
  • Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE),
  • Pracowniczy Program Emerytalny (PPE),
  • Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK).

Ubezpieczenie emerytalne nieobowiązkowe – dlaczego warto?

Decydując się na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, kierujemy się zazwyczaj ograniczonym zaufaniem do instytucji publicznych oraz obawą przed zbyt niską emeryturą. Niektórzy ubezpieczyciele oferują nam bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązania, łączące w sobie ubezpieczenie na życie z możliwością oszczędzania na emeryturę. Szereg firm ubezpieczeniowych umożliwia nam również rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej na podstawie dodatkowych umów, co gwarantuje nam pomoc w przypadku np. pobytu w szpitalu czy leczenia choroby.

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalne jest obecnie w Polsce znacznie bardziej popularne niż kilka lat temu. To zjawisko spowodowane jest przede wszystkim regularnie postępującym wzrostem cen, który jest nieadekwatny do wysokości emerytur. Istotną kwestią jest również fakt, iż świadczenia emerytalne pochodzące z nieobowiązkowych składek, zgodnie z deklaracjami prywatnych ubezpieczycieli, będą wyższe niż te gwarantowane przez ZUS. Ubezpieczenia emerytalne dobrowolne są zatem doskonałym zabezpieczeniem na starość, kiedy nie będziemy już zdolni do zarabiania pieniędzy. Warto więc rozważyć zakup takiego ubezpieczenia możliwie jak najwcześniej, gwarantując sobie tym samym poczucie bezpieczeństwa na przyszłość.