Czy wiesz, że możesz cieszyć się idealnie czystym powietrzem przez cały rok, niezależnie od miejsca zamieszkania, posiadania zwierząt i ilości przygotowywanych w mieszkaniu dań? Rozważ zakup jednego z oczyszczaczy powietrza firmy Sanjo, które zdobywają popularność wśród alergików i osób chcących oddychać pełną piersią! Czym są, dlaczego działają i co powinieneś wziąć pod uwagę podczas zakupów? Czytaj dalej!
Działanie technologii filtracyjnej
Oczyszczacze powietrza działają podobnie jak inne filtry - samochodowe, kawowe czy kuchenne. Zapewniają wychwytywanie niechcianych zanieczyszczeń i resztek, blokując przed przedostawaniem się na zewnątrz. Większość z tych urządzeń wyposażona jest w kilka rodzajów filtrów, które po kolei pełnią określone funkcje. Niektóre z nich wykrywają i przechwytują drobne cząsteczki widzialne gołym okiem, inne pochłaniają nieprzyjemne zapachy, a jeszcze inne są odpowiedzialne za mikrocząsteczki niewidoczne dla człowieka. Dzięki temu możesz liczyć na regularne pozbywanie się ze swojego otoczenia takich substancji jak:
- kurz (a w tym roztocza),
- smog (zawierający szkodliwe związki chemiczne pochodzące z brudu, dymu i spalin),
- wirusy i bakterie (odpowiedzialne za różnego rodzaju choroby, m.in. wirus grypy),
- pleśnie i grzyby (które często występują w domach, a również wpływają negatywnie na zdrowie),
- alergeny roślinne (takie jak pyłki traw, drzew i innych roślin),
- sierść psów i kotów (będąca zarówno alergenem, jak i siedliskiem bakterii oraz niemiłych zapachów),
- dym papierosowy (trwale osadzający się na ścianach i przedmiotach w domu),
- zapachy wytwarzające się podczas pieczenia, gotowania i smażenia (jw.),
- zapach potu i wilgoci, a także inne nieprzyjemne aromaty.
Co może mieć Twój oczyszczacz powietrza?
Gdy nadejdzie czas na wybór jednego z wielu dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza, możesz skorzystać z kilku istotnych wskazówek.
Nawilżanie powietrza, jonizacja
Nie wszystkie oczyszczacze powietrza posiadają takie funkcje. Pierwsza z nich to nawilżacz, który sprawdza się zwłaszcza w okresie nasilonej suchości powietrza w pomieszczeniach - choćby w okresie grzewczym. Jeśli na tym właśnie Ci zależy, możesz zrezygnować z wieszania mokrych ręczników i klasycznych nawilżaczy na grzejniku. Jonizacja to z kolei usprawnienie, które jeszcze skuteczniej eliminuje wiele chorobotwórczych organizmów. Pojawia się w wielu wysokiej jakości urządzeniach.
Wskaźniki ułatwiające obsługę
Jeśli wybierzesz model ze wskaźnikiem zużycia filtra, będziesz doskonale wiedział, kiedy nadchodzi czas na wymianę. Z kolei wskaźnik wskazujący aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza wskaże Ci, jaki tryb działania należy wybrać. Będziesz miał kontrolę i zauważysz, jak zmienia się stan powietrza pod wpływem pracy urządzenia. Poza tym - naocznie dostrzeżesz zmiany w postaci mniejszej ilości kurzu oraz ładniejszego zapachu w domu.
Cena oczyszczacza a jego skuteczność
Ceny oczyszczaczy powietrza sięgają kilku tysięcy złotych, jednak z powodzeniem kupisz swój model za kilkaset. Zwykle jakość idzie w parze z ceną, jednak większą uwagę zwróć na wydajność sprzętu. Możesz to sprawdzić, sugerując się informacją od producenta. Będziesz wiedział, ile powietrza w ciągu godziny jest w stanie oczyścić dany sprzęt.
Pozostałe szczegóły
Co jeszcze możesz wziąć pod uwagę? Przyjrzyj się takim kwestiom jak metoda filtracji, aplikacja na telefon, zużycie energii, wskaźnik zużycia energii, poziom wytwarzanego hałasu, funkcje dzień/noc oraz dostępność części zamiennych i filtrów.