Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Dwa zabytkowe kościoły na terenie Powiatu Ostrowskiego otrzymają w tym roku wsparcie w ramach powiatowego funduszu na renowację zabytków. Obydwa dofinansowano kwotą 50 tys. zł.

Pierwsza z zabytkowych świątyń objęta dofinansowaniem to kościół pw. NMP w Ostrowie Wielkopolskim. W tym przypadku środki przeznaczone zostaną na wymianę okien na kościelnej wieży. Pozostałe 50 tys. przeznaczone zostanie na wymianę drewnianych gontów na dachu kościoła pw. Narodzenia NMP w Ociążu (Gmina Nowe Skalmierzyce). Stosowną uchwałę w tej sprawie Rada Powaitu Ostrowskiego przyjęła w dniu 31 marca 2021 r.

zdjecieKościów pw. NMP (tzw. Mały Kościółek) w Ostrowie Wielkopolskim.

Jednym z warunków otrzymania dofinansowania z budżetu powiatu jest wpisanie danego obiektu do rejestru zabytków. Szczegółowe zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na obszarze Powiatu Ostrowskiego ustalone zostały uchwałą Rady Powiatu w roku 2014. Mechanizm wsparcia powołany został z myślą nie tylko największych zabytkach, ale także mniejszych, a równie cennych artefaktach jak kapliczki, przydrożne krzyże czy pojedyncze elementy dekoracji.

zdjecieKościół pw. Narodzenia NMP w Ociążu (Gmina Nowe Skalmierzyce).

Dzięki tym funduszom udało się uratować wiele niezwykłych zabytków. Odrestaurowano m.in. krzyż drewniany, umieszczony na elewacji wieży Kościoła Parafialnego w Gorzycach Wielkich skrzętnie ukrywany w czasie II wojny światowej. Odnowiona została polichromowana figura Chrystusa Zmartwychwstałego z Kościoła p.w. Zwiastowania Pańskiego w Skrzebowej. Konserwacji poddany został także przydrożny krzyż dłuta Pawła Brylińskiego z 1856 roku zlokalizowany w Bonikowie, gmina Odolanów oraz rzeźb tego samego autora z krzyża w kościele w Droszewie. Ołtarz główny w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach, a także obraz św. Walentego w kościele w Pogrzybowie (Gmina Raszków).

Wnioski o dofinansowanie należy składać do 30 września bieżącego roku z możliwością wykorzystania środków w roku następnym. Sprawę prowadzi Wydział Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Ostrowie.

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 19
DSC_0476 DSC_0120