Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Uwaga na oszustów, którzy wykorzystują nową metodę. Pod pretekstem zakupu wystawionego za pośrednictwem portalu internetowego towaru, przesyłają link przekierowujący do łudząco podobnej witryny tej platformy z instrukcją do wprowadzenia karty płatniczej, w celu rzekomego szybkiego przelania pieniędzy.

Policjanci z ostrowskiej komendy tylko 21 lipca 2021 przyjęli 5 zgłoszeń dotyczących oszustw dokonanych za pośrednictwem portali internetowych, na których można dokonywać transakcji kupno-sprzedaż. Osoby te zostały oszukane łącznie na kilka tysięcy.

Jak się okazuje, każde zgłoszone Policji oszustwo przebiega podobnie. Oszust kontaktuje się z osobami, które mają wystawione artykuły na znanym portalu internetowym i wyraża zainteresowanie ich kupnem. Kontakt ze strony „rzekomego kupującego” następuje poprzez jeden z komunikatorów. Podczas korespondencji przestępcy wysyłali do sprzedających link który przekierowuje na fałszywą stronę banku, celem dodatkowej weryfikacji, gdzie według instrukcji sprzedający, aby się zalogować, był proszony o wpisanie m.in. loginu i hasła, numer pesel, pinu do karty oraz nazwiska panieńskiego matki, celem uzyskania kodu dostępu i pobrania środków. Wykorzystując te dane oszust logował się na prawdziwą stronę banku sprzedawcy dodając do obsługi konta swój numer telefonu. W tej sytuacji ostrzeżeniem dla sprzedawcy powinien być otrzymany z banku SMS-a z informacją, że do jego konta przypisano nowy numer telefonu. Często reakcja pokrzywdzonego była zbyt późna na to, aby transakcje, jakie oszust zdołał wykonać, zostały zablokowane przez bank. Oszuści wchodzili w posiadanie informacji, dzięki którym mogli dysponować środkami finansowymi swojej ofiary i w szybkim tempie wykonywali transakcje internetowe nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Osoby pokrzywdzone dopiero po fakcie zorientowały się, że zamiast otrzymać pieniądze, to zostały im one skradzione z konta.

Pamiętajmy zatem ostrożność, czujność i metoda ograniczonego zaufania pozwolą nam uniknąć problemów i nie stać się kolejną ofiarą oszusta!