Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Rok szkolny już się rozpoczął, zatem droga do szkoły i z powrotem w najbliższych miesiącach stanie się nieodłącznym elementem w życiu dziecka. Droga ta powinna być zatem bezpieczna. Podobnie jak w poprzednich latach policjanci ostrowskiej komendy dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w rejonach szkół.

Od 1 września br. dzielnicowi Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim czuwają w rejonie placówek oraz uświadamiają zarówno dzieci jak i dorosłych o zagrożeniach czyhających na drodze do szkoły oraz podczas powrotu do domu. Natomiast funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego tutejszej jednostki dokonują kontroli autokarów - badają trzeźwości kierowców, sprawdzają dokumenty i przeprowadzają dokładne kontrole stanu technicznego pojazdów.

 

Aby droga do szkoły była bezpieczna, również kierowcy oraz rodzice muszą pamiętać o kilku ważnych elementach.

 

Przypominamy zatem kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

  • Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.

  • Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych.

  • Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich
    w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.

  • Rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.

  • Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.

 

Pamiętajmy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych.