Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

20 kompletnie wyposażonych stanowisk do nauki i pracy składa się na otwartą właśnie dziś, w Mikołajki, nowoczesną pracownię inżynierii odwrotnej w Zespole Szkół Technicznych. Uczniowie szkoły ZAPowskiej otrzymali dzięki temu nowoczesne narzędzia do nauki i testowania w praktyce metod wytwarzania odpowiedników przedmiotów wszelakiego przeznaczenia. 150 tysięcy złotych na ten cel przeznaczonych zostało z budżetu Powiatu Ostrowskiego.

zdjecie

- To pani wicedyrektor Połomska wymyśliła, żeby w szkole coś takiego stworzyć, poproszony zostałem o zmaterializowanie tego pomysłu i oto jesteśmy w gotowej pracowni. Dzięki wsparciu dyrekcji, oraz Pana Starosty możemy proponować dziś uczniom zajęcia z doskonałej techniki. Te nowe komputery, supernowoczesne,  pozwalają nam komfortowo pracować.- powiedział nauczyciel, opiekun pracowni-  Sławomir Szymanowski

- Ja lubię wszystko to, co jest nowe, co nas wyróżnia na tle innych powiatów i ta nowa pracownia jest doskonałym tego przykładem. To najnowocześniejszy sprzęt, który będzie służył do nauki i szkolenia naszej młodzieży. Dzięki tak ogromnemu zaangażowaniu Pani dyrektor i całego zespołu, którzy to zainicjowali,  widać jak ta szkoła się zmienia, podażą za nowinkami i co najważniejsze wprowadza je do sal.- powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

Inżynieria odwrotna (ang. reverse engineering) to proces badania obiektów rzeczywistych poprzez wprowadzenie ich do wirtualnej rzeczywistości – w tym celu wykorzystuje się szereg metod o różnym poziomie zaawansowania. Obecnie najpowszechniej stosowaną techniką jest skanowanie 3D przy użyciu specjalnego oprogramowania CAD, które umożliwia stworzenie uniwersalnego modelu.

zdjecie

- Najpierw dokonać należy pomiaru np. suwmiarką elektroniczną a następnie, wprowadzając te dane do programu, tworzymy sprawnie przedmiot wirtualny. Mamy zrobioną całą dokumentację przedmiotu, który właśnie badamy. Następnie wycinamy to na maszynach.- tłumaczy opiekun pracowni.   

Inżynieria odwrotna jest skutecznym sposobem na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, teraz również w ostrowskiej szkole. Technika ta umożliwia stworzenie modelu obiektu rzeczywistego (np. podzespołów) w formie trójwymiarowej, co pozwala zdobyć niezbędne i precyzyjne dane na jego temat.

zdjecie

Dobrze wykonana inżynieria odwrotna wymaga wykonania serii skanów,co pozwala uzyskać pełen obraz. Na podstawie zgromadzonych danych przy wsparciu specjalistycznego programu CAD tworzy się cyfrowy obiekt, który podlega dalszej modyfikacji. Zazwyczaj prowadzi to do skonstruowania odpowiednika., zamiennika czy części zamiennych.

Dodał(a): Zuzanna Jerzyk
Odwiedzin: 36
dsc_0200.jpg dsc_0205.jpg dsc_0216.jpg dsc_0217.jpg dsc_0219.jpg dsc_0224.jpg dsc_0229.jpg dsc_0240.jpg dsc_0243.jpg dsc_0244.jpg dsc_0249.jpg dsc_0252.jpg dsc_0255.jpg dsc_0259.jpg dsc_0263.jpg dsc_0264.jpg dsc_0267.jpg dsc_0270.jpg DSC_0232