O możliwościach wykorzystania biogazu do produkcji ciepła i energii elektrycznej dyskutowano na konferencji zorganizowanej przez Gminę Ostrów Wielkopolski i Powiat Ostrowski pt. „Alternatywy w ogrzewaniu, czyli oswoić biogaz”.

Konferencję, która odbyła się 19 września 2022 r. w nKlubie otwarli współorganizatorzy Starosta Paweł Rajski i Wójt Gminy Ostrów Piotr Kuroszczyk.

zdjecie

-,,W obecnej sytuacji kryzysu energetycznego temat alternatywnych źródeł energii jest szczególnie na czasie. Walorem dzisiejszej konferencji jest przedstawienie tematyki przez naukowców i praktyków z branży. W naszym powiecie jest wielu producentów biomasy, która jest doskonałym materiałem do biogazowni i być może niektórzy zachęca się do rozważenia możliwości budowy takiej instalacji‘’ – mówił P. Rajski Starosta.

Jak wynika z przedstawianych danych biogazownie to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin energetyki alternatywnej w Europie. Tylko w ostatnim roku w np. W Niemczech powstało ok. 1200 nowych instalacji, podczas gdy w Polsce zaledwie ok. 120. Kryzys sprawił, że jednak ostatnio wielokrotnie zwiększyło się zainteresowanie i obecnie budowanych jest kilkadziesiąt nowych instalacji.

Naukowcy wśród których był m.in. autorytet w tej branży prof. dr hab. inż. Jacek Dach - kierownik Pracowni Ekotechnologii, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przekonywali, że potencjał w tej branży jest ogromny: od możliwości wykorzystania odpadów przy produkcji zwierzęcej (obornik, gnojowica), poprzez kiszonki, odpady poubojowe, resztki powstające przy przetwórstwie rolno-spożywczym. Biogazownia oprócz tego, że pozwala likwidować odory daje możliwość uzyskania z resztek pofermentacyjnych cennego nawozu organicznego wolnego o salmonelli, bakterii coli oraz jaj pasożytów.

zdjecie

Oprócz przedstawicieli samorządów, zakładów komunalnych, producentów rolnych w konferencji udział wzięli także uczniowie z klas o specjalności energii odnawialnej z Zespołu Szkół Technicznych.

Prelegentami konferencji byli także: Adam Orzech - prezes zarządu spółki NATURALNA ENERGIA.plus, wieloletni dostawca i eksploatator systemów biogazowych, Mirosław Michalak - pełnomocnik Zarządu spółki Dynamik Biogas, prezes min. Biogazowni Przybroda. Obecnie realizuje kilkanaście projektów budowy nowych biogazowni rolniczych w Polsce oraz Marek Kolasiński - dyrektor Działu Rozwoju Technologii Sweco Polska sp. z o.o., odpowiedzialny za inicjowanie i wdrażanie projektów inwestycyjnych.

W imieniu organizatorów konferencje podsumował Dariusz Pryczak Sekretarz Gminy OstrówWielkopolski.

 

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 31
DSC_0701 DSC_0711 DSC_0722 DSC_0725 DSC_0731 DSC_0744 DSC_0751 DSC_0762