Ekologiczna akcja w Ostrowie: MajOSTaszki z rekordową zbiórką odpadów
MajOSTaszkowy festyn ponownie przyciągnął tłumy mieszkańców, którzy z entuzjazmem wzięli udział w ekologicznych akcjach. Wymiana odpadów na rośliny zyskała w tym roku jeszcze większą popularność, a uczestnicy mogli liczyć na atrakcyjne nagrody i cenne lekcje ogrodnictwa.
  1. 430 kg elektroodpadów i 150 kg butelek wymieniono na rośliny.
  2. Mieszkańcy brali udział w lekcjach ogrodniczych z Witoldem Czuksanowem.
  3. Akcję zorganizował Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
  4. Bezpłatny transport i atrakcje dla dzieci zapewniły miejskie spółki.

MajOSTaszkowy festyn to wyjątkowa okazja, by mieszkańcy mogli przyczynić się do ochrony środowiska. W tym roku zebrano 430 kilogramów elektroodpadów, 150 kilogramów butelek, 3 600 kilogramów zużytych baterii oraz 320 kilogramów płyt. Wszystkie te odpady wymieniane były na drzewka i sadzonki kwiatów.

Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, podkreśliła rosnące zainteresowanie mieszkańców akcją: Ta zielona akcja z roku na rok cieszy się coraz to większą popularnością. I dobrze! Każde drzewko i każdy kwiatek zyskał nowego właściciela w zamian za plastik, baterie, płyty CD, czy elektroodpady. Tak zwiększamy świadomość ekologiczną! Cieszę się bardzo, że "drzewka za butelki" oraz "kwiaty za elektroodpady" to wydarzenie, które przyciąga całe pokolenia.

W tym roku mieszkańcy mogli otrzymać tradycyjne tuje, ale także sadzonki tawuły, pęcherznicy, żywotnika, lawendy i szałwi. Aby wziąć udział w akcji "Drzewka za butelki", wystarczyło przynieść minimum 10 zgniecionych plastikowych butelek PET i dostarczyć je na stoisko Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. W zamian za zużyty drobny sprzęt elektryczny, elektroniczny czy AGD mieszkańcy otrzymywali sadzonki kwiatów sezonowych.

Organizatorzy z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska współpracowali z Zakładem Oczyszczania i Gospodarki Odpadami "MZO". Na festynie swoje stoisko miało również Nadleśnictwo Taczanów, które oferowało sadzonki drzew, takich jak lipa czy klon.

Witold Czuksanow, dziennikarz i twórca programu "Laur dla Ogrodnika", odwiedził festyn, prowadząc lekcje ogrodnictwa na żywo. Uczestnicy mogli wziąć udział w konkursach i dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat sadzenia roślin. W Ostrowie Wielkopolskim jestem już piąty raz. Zapraszałem na stoisko "Polska w kwiatach", gdzie każdy mógł sadzić kwiatka i zabrać go ze sobą. Organizowaliśmy również konkursy cięcia gałęzi, czy wyrywania chwastów. Uważam, że praca w ogrodzie to przyjemność - przyroda, relaks, spokój - i tę formę spędzania czasu szczególnie polecam - powiedział Czuksanow.

Miejskie Zakłady Komunikacji zapewniły bezpłatny transport na Piaski - Szczygliczkę, uruchamiając dodatkowe linie autobusowe. Dzieci mogły cieszyć się ekologicznymi rebusami, krzyżówkami i kolorowankami na stoisku MZO, które przygotowało atrakcje specjalnie dla najmłodszych.

Zastępca prezydenta miasta, Mikołaj Kostka, zwrócił uwagę na znaczenie działań ekologicznych: Rozdawanie drzewek, czy kwiatków w ramach miejskich akcji ekologicznych to uzupełnienie zielono – niebieskiej rewolucji w Ostrowie Wielkopolskim. Systematycznie zamieniamy bratki na roślinność wieloletnią. Nowe nasadzenia towarzyszą niemal każdej inwestycji w mieście. Rondo Sybiraków, Skwer Sybiraków, pas w ulicy Głogowskiej, a teraz także Park Kilińskiego, Skwer Żołnierzy Niezłomnych, ale i tereny zielone na Rondzie Bankowym prezentują się w nowej odsłonie.

MajOSTaszki to doskonała okazja, by połączyć przyjemne z pożytecznym, dbając jednocześnie o środowisko i ciesząc się wspólnym czasem na świeżym powietrzu.


Opierając się na: Urząd Miasta