Mundurówki z pierwszeństwem do służby. W Ostrowie rusza nowy nabór

Mundurówki z pierwszeństwem do służby. W Ostrowie rusza nowy nabór

FOT. Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim

W ostrowskich szkołach mundurowy kierunek przestaje być tylko szkolną tradycją, a staje się realną przepustką do służby. Powiat dostał zgodę ministerstwa na uruchomienie oddziałów, które przygotują uczniów do pracy w Policji i Straży Granicznej, a przy tym dadzą im wyraźną przewagę na starcie. To zmiana ważna nie tylko dla kandydatów, ale też dla samych szkół, które od lat budowały taki profil krok po kroku.

  • Zgoda z ministerstwa otwiera nowy etap dla dwóch szkół
  • Dla uczniów to nie tylko mundur, ale i realny skrót do służby
  • Nabór trwa, a szkoły zmieniają nazwy profili

Zgoda z ministerstwa otwiera nowy etap dla dwóch szkół

Powiat Ostrowski uzyskał zezwolenie na uruchomienie oddziałów o profilu mundurowym w dwóch placówkach – w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach. Zanim wniosek trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, musiała go jeszcze zaakceptować Rada Powiatu Ostrowskiego.

Nowe oddziały ruszą 1 września 2026 roku. Nauka ma być prowadzona według rozporządzenia MSWiA z 25 lutego 2025 roku, a szkolenie obejmie przygotowanie do służby w Policji i Straży Granicznej. Ważnym elementem będzie współpraca ze wskazanymi przez ministra formacjami – Komendą Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim oraz Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej.

Zezwolenie wydano bezterminowo. Oznacza to coroczną rekrutację do pierwszej klasy oddziału o profilu mundurowym, a więc stały nabór, a nie jednorazowy eksperyment. W tle jest też zmiana ustawy – Prawo oświatowe z listopada 2024 roku, która otworzyła szkołom taką ścieżkę.

Dla uczniów to nie tylko mundur, ale i realny skrót do służby

Największa zmiana dotyczy samych absolwentów. Jeśli ktoś ukończy taki oddział i w ciągu trzech lat złoży podanie o przyjęcie do Policji albo Straży Granicznej, zostanie zwolniony z testu wiedzy. To jednak nie wszystko. Gdy w ostatnim roku nauki zaliczy sprawdzian sprawności fizycznej zgodny z wymaganymi kryteriami, ominie go także test sprawnościowy podczas kwalifikacji.

Dla tych, którzy przejdą cały proces pozytywnie, przewidziano jeszcze jedną korzyść – pierwszeństwo w przyjęciu do służby. W efekcie szkoła staje się nie tylko miejscem nauki, ale też pierwszym poważnym etapem drogi zawodowej.

Placówki zyskują przy tym możliwość ubiegania się o dodatkowe środki na mundury i specjalistyczne wyposażenie. To ważne, bo w takich klasach sam program to nie wszystko – liczy się także zaplecze, które pozwala ćwiczyć w warunkach zbliżonych do przyszłej służby.

Nabór trwa, a szkoły zmieniają nazwy profili

W Ostrowie Wielkopolskim i Przygodzicach nabór już trwa – od 11 do 29 maja. Wraz z uzyskaniem zgody MSWiA zmieniły się też nazwy dwóch klas, które wcześniej funkcjonowały pod innymi określeniami.

Aktualna oferta wygląda tak:

  • I TE – technik ekonomista – oddział o profilu mundurowym – w Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim, wcześniej znany jako profil prawno-policyjny,
  • zarządzanie kryzysowe – oddział o profilu mundurowym – w Liceum Ogólnokształcącym w Przygodzicach, działającym w ramach ZSP CKU.

Obie szkoły nie startują od zera. Od lat prowadziły klasy o charakterze mundurowym i współpracowały z policją, wojskiem oraz innymi służbami. Teraz ta ścieżka zyskuje formalne potwierdzenie i mocniejsze zaplecze.

W tegorocznej ofercie pojawił się jeszcze jeden nowy kierunek – sprzedawca / magazynier w Branżowej Szkole I Stopnia w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. To sygnał, że nabór w powiecie nie ogranicza się do jednego wyraźnego trendu, ale obejmuje także bardziej praktyczne zawody, na które można patrzeć jak na szybki start na rynku pracy.

na podstawie: Powiat.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.