Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Drużyna Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego z Ostrowa Wlkp. zajęła II miejsce w finale III Edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Finał odbył się w miniony piątek, 24 maja, na terenie Akademii Pomorskiej w Słupsku. Drużyna pod kierownictwem mgr Artura Kurczaby wystąpiła w składzie: Julia Łuczak, Oliwia Samostiak i Zuzanna Sójka z klasy 1b TE prawno – policyjnej. Przygotowana praca konkursowa w formie filmu prewencyjnego, przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Ostrowie Wlkp., zyskała uznanie jury i w ten sposób szkoła jako jedna z 14 z Polski trafiła do ścisłego finału.

Zajęcie II miejsca w Polsce to bez wątpienia ogromny sukces klas prawno – policyjnych ostrowskiego Ekonomika i reprezentujących szkołę dziewczyn. Nie było jednak o niego łatwo. Na początku roku odbyły się kwalifikacje do finału, w których brało udział ponad 100 szkół z całej Polski. Przygotowana praca konkursowa w formie filmu prewencyjnego, przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Ostrowie Wlkp., zyskała uznanie jury i w ten sposób szkoła jako jedna z 14 z Polski trafiła do ścisłego finału. Tym samym Zespół Szkół Ekonomicznych z Ostrowa Wlkp. i jak się również później okazało Edukacja Lubasz byli jedynymi reprezentantami z Wielkopolski w ścisłym finale.

W miniony piątek w murach Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Pomorskiej w Słupsku Julia, Oliwia i Zuzanna przystąpiły do rywalizacji drużynowej z pozostałymi finalistami. Każda z nich samodzielnie musiała rozwiązać test składający się z 24 pytań. Liczyły się nie tylko poprawne odpowiedzi, ale również czas jego rozwiązania. Test obejmował szeroką wiedzę z zakresu zagrożeń terrorystycznych, systemu obrony państwa, struktury sił zbrojnych RP, zagrożeń czasu pokoju, pierwszej pomocy i bezpieczeństwa osobistego. Do 2 etapu Olimpiady kwalifikowało się dziesięciu zawodników z największą ilością punktów. W tym etapie zawodnicy odpowiadali przed komisją na wylosowane wcześniej pytania. Wśród najlepszej dziesiątki z 4 wynikiem znalazła się Oliwia Samostiak.

Wysiłek całej drużyny i jej opiekuna zaowocował ostatecznie zdobyciem II miejsca drużynowo. Sukces w Olimpiadzie to nie tylko zdobycie podium i nagród. Jej głównym celem było propagowanie wiedzy w zakresie nauk o bezpieczeństwie i obronności, kreowanie postaw patriotycznych, krzewienie zrozumienia i tolerancji wobec drugiego człowieka. Dla całego zespołu było to zatem bogate doświadczenie. Julia, Oliwia i Zuzanna już zapowiedziały start w kolejnej edycji olimpiady i postawiły sobie za cel zdobycie mistrzostwa, do którego w tym roku zabrakło zaledwie 4 punktów.

AK/MŁ