W Odolanowie od 35 lat „Lato z helem” przyciąga rzesze młodych, zdolnych ludzi chcących doskonalić swoje umiejętności, a łączących swoją przyszłość z nauką- w szczególności z fizyką. Dziś, w dniu 05 lipca 2019 roku, odbyła się Sesja Jubileuszowa, podsumowująca wiele lat działalności na rzecz kreatywnego przekazywania wiedzy. „Lato z helem” do Odolanowa zaprosiło już 130 wykładowców, którzy wygłosili 365 wykładów dla 700 uczniów i studentów.

zdjecie

Dla jednych  „Wakacje z duchami” były inspirujące i pełne przygód dla innych, szczególnie w Odolanowie,  „Lato z helem”  jest źródłem ekscytujących wydarzeń i wspaniałych spotkań…z nauką. Tak żartobliwie można porównać sposób spędzania czasu w wakacje, w czasie wolnym od zajęć obowiązkowych. Od wielu lat studenci i uczniowie z całej Polski spędzają  czas na wykładach, ćwiczeniach nad rzeką helu w Odolanowie, miejscu gdzie swoją placówkę ma Zakład Fizyki Niskich Temperatur i Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk na terenie zakładu PGNiG oraz Gaz System W Odolanowie.

-„ Nasi uczniowie i studenci są już magistrami, doktorami a nawet profesorami. Bardzo się cieszymy, że fizyka tak ich zafascynowała, że związali się z nią na całe swoje życie”- powiedziała Małgorzata Trybuła.

Tematem tegorocznych Warsztatów była „Fizyka niskich temperatur”. Natomiast podsumowaniem 35-letniej działalności „Lata z helem” była Sesja Jubileuszowa pn. „Hel w Odolanowie- nauka, przemysł, edukacja”. Spotkanie w Odolanowskim Domu Kultury to był doskonały moment do podziękowania wszystkim wykładowcom, którzy przyjmowali zaproszenie do Odolanowa, jedynego w Europie miejsca, gdzie na skalę przemysłową PGNIG oddziela hel od gazu ziemnego. W szczególności Sesja poświęcona była pamięci Profesora Jana Stankowskiego w 10.rocznice jego smierci, inicjatora założenia w Odolanowie Instytutu Fizyki Molekularnej PAN . Obecnie Warsztaty Naukowe organizują Małgorzata i Zbigniew Trybułowie oraz Wojciech Kempiński z INF PAN. Kontynuują z powodzeniem pierwotne założenia profesora Jana Stankowskiego, Antoniego Wójcika i Tomasza Stankowskiego, by propagować naukę wśród młodzieży .

zdjecie

Doskonałym dowodem na interesowanie młodzieży nauką, na łączenie pasji i umiejętności z nowoczesnymi technologiami,  było zaprezentowanie na scenie Tatiany Boreckiej, uczestniczki warsztatów, która w ekspresowym tempie ułożyła kostkę Rubika. Dziewczyna pokonała tym samym robota ,wykonującego taką samą ilość ruchów.  Zebrała gromkie brawa.

zdjecie

Organizatorzy zebrali wiele gratulacji i słów uznania m.in. ze strony Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego, który objął imprezę Honorowym Patronatem.

zdjecie

Dodał(a): Zuzanna Jerzyk
Odwiedzin: 25
dsc_0848.jpg dsc_0860.jpg dsc_0862.jpg dsc_0870.jpg dsc_0872.jpg dsc_0876.jpg dsc_0879.jpg dsc_0884.jpg dsc_0890.jpg dsc_0897.jpg dsc_0903.jpg dsc_0904.jpg dsc_0924.jpg dsc_0927.jpg DSC_0915