Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

15 marca br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody związane z nadaniem Wielkopolskiej Policji patronatu insp. Wiktora Ludwikowskiego – pierwszego Komendanta Okręgowego Policji Państwowej województwa poznańskiego. Całe dorosłe życie nowego Patrona Policji Województwa Wielkopolskiego może stanowić wzór do naśladowania dla obecnych funkcjonariuszy.

Inspektor Ludwikowski urodził się 23 kwietnia  1886 roku we Lwowie, zmarł 24 marca 1959 roku w Koźlu. Jeszcze jako oficer armii austriackiej nielegalnie zorganizował cykl wykładów z walki partyzanckiej. Mimo groźby utraty stanowiska pracował na rzecz kształcenia przyszłej kadry oficerskiej odrodzonego Wojska Polskiego. Służbę w Policji Państwowej rozpoczął 1 października 1919 roku organizując od podstaw jeden ze strategicznych i nowatorskich wydziałów w Komendzie Głównej Policji Państwowej. Opracował także dwa podręczniki dla służb kryminalnych i prewencyjnych. 19 czerwca 1920 roku Wiktor Ludwikowski otrzymuje awans na stopień inspektora Policji Państwowej i zostaje mianowany Komendantem Okręgowym Policji Państwowej XI Okręgu Poznańskiego. Jego całe życie poświęcone było służbie Polsce.

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka podkreśla, że patron to z definicji osoba darzona wielkim szacunkiem, godna naśladowania. Życie i działalność inspektora Ludwikowskiego można podsumować słowami: „Polak, żołnierz, policjant, patriota”.

Z tej okazji zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta i powiatu do obejrzenia okolicznościowej wystawy na temat postaci Patrona. Wystawa znajduje się w ostrowskim Klubie Nauczyciela przy ulicy Królowej Jadwigi 10.

Ładowanie odtwarzacza...

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.