Szkolny Powiatowy Konkurs Turystyczny „Poznaj swój Powiat Ostrowski” został uroczyście podsumowany. Autorzy prac bogatych w treść, często zaskakujących, przykuwających uwagę formą prezentacji zostali uhonorowani i  nagrodzeni.

zdjecie

134 uczniów pod okiem 21 opiekunów przygotowało w tym roku łącznie 28 prac. W kategorii Szkoły Ponadpodstawowe nagrodzone zostały prace kompletne, interesujące, estetyczne, nowoczesne. Komisja przyznała dwa równorzędne miejsca 1. dla szkół: IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina Ostrowie Wielkopolskim. Sztuka w przestrzeni publicznej zaciekawiła uczniów zwiedzających tradycyjnie okolice rowerami. Za pracę w formie filmu- zaplanowanego materiału, tworzonego wg wcześniej przygotowanego scenariusza, relacji z podróży z nagraniem wypowiedzi ludzi zajmujących się malowaniem graffiti i sondą uliczną. Do tego papierowy przewodnik z wycieczki szlakiem Street- Artu; 

zdjecie

Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim - uczniowie od lat penetrują najrozmaitsze zakątki powiatu w poszukiwaniu inspiracji do skonstruowania pracy na konkurs. Stopniowo poznają i oswajają przestrzeń a później oswajając kolejne programy graficzne prezentują najciekawsze miejsca. Nagroda za ekspozytor, prezenter na ulotki/ wizytówki pokazujące atrakcje miasta i regionu.

zdjecie- Komisja miała bardzo trudne zadanie, ocenić sprawiedliwie tak wiele różnorodnych prac. Cieszymy się bardzo, że zaprezentowaliście w bardzo atrakcyjny sposób miejsca, które warto zwiedzić i zobaczyć. Bardzo wam dziękuję za tak liczne zainteresowanie propozycją  wzięcia udziału w tym konkursie- powiedział Piotr Walkowski Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego.

zdjecie

W kategorii     Szkół Podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Daniszynie.Nagroda przyznana została za informator pt. „Obiekty aktywności ruchowej w Gminie Ostrów Wielkopolski”. Uczniowie zwiedzili 35 sołectw, zlokalizowali obiekty sportowe, zaplanowali trasy przejazdu do poszczególnych miejscowości, zgromadzili materiał fotograficzny, opracowali 24 plansze, będące gotowym informatorem dla osób chcących aktywnie spędzić czas.

zdjecie

zdjecie

2 miejsca exequo zajęły: Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Strzyżewie za kalendarz ścienny. Idea jego powstania wzięła się z chęci zaprezentowania zdjęć uczniów, którzy brali udział w „Szkolnym Plenerze Fotograficznym” oraz „Konkursie Fotografii Przyrodniczej. Kalendarz przedstawia walory przyrodnicze wsi Strzyżew oraz Rezerwatu Przyrody „Majówka” a także obiekty podkreślające tradycje i historię wsi. Scalone w karty kalendarza przez cały rok będą przypominać o pięknych widokach zza okna;

zdjecie

oraz  Szkoła Podstawowa im. Kardynała Karola Wojtyły w Chynowej za autorskie wiersze: „Piękno świata- Gdzie nie spojrzysz, tam zawsze coś jest, raz stoi, lata, pływa, zazwyczaj kroczy. Wyjdź na dwór, wsłuchaj się w natury dźwięk. Kto wie, czym świat Ciebie zaskoczy” i fotografie wykonane w trakcie podróży po okolicy,  zaprezentowane w formie planszy/ plakatu.

zdjecie3 miejsca exequo zajęły: Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim. W role przewodników po powiecie wcielili się „Tosia, Maja, Ida, Maciek i Karol”. W formie ilustracji prezentują Ostrów, Skrzebową, Gutów, Lewków i Sadowie. Ciekawostką są ostrowskie pompy, które należy samemu odnaleźć w formie zabawy w terenie. Z pracy turysta dowie się również co należy ze sobą zabrać i na co szczególnie uważać;

zdjecieoraz Szkoła Podstawowa im. Ks. Teodora Korcza w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Topoli Małej-  uczniowie na pierwszej wyprawie zwiedzali pobliskie miejscowości poszukując słupów sakralnych, rzeźb, krzyży przydrożnych i kapliczek, które stworzył Paweł Bryliński. Podziwiali piękno ukryte w drewnianych dziełach mistrza. Uczniowie pamiątkową mapę zaprezentowali następnie – w kawałkach- w profesjonalnie przygotowanych na zamówienie puzzlach. Natomiast wiedzę zdobytą na drugiej wędrówce do Antonina śladami książąt Radziwiłłów wykorzystali w grze edukacyjnej „Kocham Cię…mój Powiecie Ostrowski”. Zawiera ona wiele pytań dotyczących naszego powiatu.

zdjecie

Chcąc wyróżnić prace prezentujące często różne od siebie formy, czasami trudne do porównania, ale prezentujące aktywny sposób spędzania czasu bądź po prostu prezentowane w atrakcyjnej dla oka formie, jury przyznało 6 wyróżnień: dla Szkoły Podstawowej w Wielowsi (  zabawne komentarze, trafnie oceniające otoczenie i ekologiczny środek transportu- rower, który „spala tłuszcz i odkłada pieniądze w przeciwieństwie do auta, które spala pieniądze i odkłada tłuszcz”. Niwa i Majówka- to rezerwaty przyrody w Powiecie Ostrowskim, które dokładnie poznali uczniowie tej szkoły); Szkoły Podstawowej im. Powstania Wielkopolskiego w Jankowie Zaleśnym (Jakub Horyza i Nikodem Zimniak, przygotowali prezentację ze szkolnej wycieczki rowerowej do Skrzebowej w formie ebooka. Odnośnik na stronę storyjumper prezentuje nam przygotowaną fotorelację);  Szkoły Podstawowej nr 7 im. Gen. Józefa Bema w Ostrowie Wielkopolskim (grupa zwiedzała powiat „szlakiem zabytkowych dworców kolejowych”. Uczniowie wykonali swoje zdjęcia, dotarli do zabytkowych pocztówek, co można oglądać w przygotowanej prezentacji); Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim ( uczniowie obserwowali trzcinowiska, murawy, owady, ptaki. Przygotowali album dokumentujący zajęcia terenowe w „krainie niezwykłości”-w okolicy stawów Doliny Baryczy); Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wysocku Małym ( uczniowie aktywnie zwiedzali Wysocko i Smardów, zbierali pamiątki, rysowali napotkane obiekty i przygotowali album z wyprawy. Pokonują trasę 10 km pieszo, lub rowerem); Szkoły Podstawowej im. Ludwika Szymoniaka w Sobótce ( za przestrzenne zaprezentowanie infrastruktury sportowej Powiatu Ostrowskiego. Rolka służy za stojak do precyzyjnej mapy obiektów).

Wyróżnienie specjalne otrzymali uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim, którzy z wielkim zainteresowaniem docierają co roku do odległych dla nich zakątków powiatu. W tym roku uczniowie zwiedzali pocysterskie dziedzictwo, następnie wykonali rysunki utrwalając wspomnienia z wycieczki.

zdjecie

Za wytrwałość i ciekawość poznawania świata przez uczniów ZSS przyznana została nagroda ufundowana przez Starostę Ostrowskiego- o wartości 500 zł.

zdjecieIdeą konkursu jest popularyzowanie historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego Powiatu Ostrowskiego; promocja walorów turystyczno- krajoznawczych i miejsc szczególnie atrakcyjnych turystycznie; rozwijanie zainteresowań turystyką i rekreacją; promocja wśród dzieci młodzieży aktywnych form spędzania czasu; zachęcanie do tworzenia i aktywizacji szkolnych kół turystyki.

zdjecieOrganizatorem konkursu jest Powiat Ostrowski działający poprzez Przewodniczącego Rady Powiatu, Przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Ostrowskiego, Biuro Promocji i Relacji Społecznych Starostwa Powiatowego. Skład komisji oceniającej prace tworzyli: Piotr Walkowski, Sylwia Nowicka, Andrzej Leraczyk,  Anita Świątek, Andrzej Knopiński, Zuzanna Jerzyk.

zdjecie

Konkurs to tylko część składowa idei przedsięwzięcia pod hasłem: „Poznaj swój Powiat Ostrowski”. Co roku Biuro Promocji i Relacji Społecznych organizuje konferencje wyjazdowe dla nauczycieli zwiedzając zakątki kolejnych gmin powiatu. Ideą tych wycieczek jest wyposażenie nauczycieli w wiedzę, którą następnie mogą przekazywać uczniom podczas kolejnych, szkolnych już wypraw.

- Z najwyższą starannością przygotowujemy spotkania, umożliwiając dostęp do najbardziej atrakcyjnych, często niedostępnych na co dzień miejsc, położonych w kolejnych miejscowościach całego powiatu. Efektem pracy w terenie są później m.in. uczniowskie prace konkursowe- powiedział Janusz Grzesiak Dyrektor Biura Promocji i Relacji Społecznych Starostwa Powiatowego.

Nauczyciele, którzy byli opiekunami grup zgłoszonych do konkursu i brali również udział we wrześniowej wycieczce zwiedzając gminę Nowe Skalmierzyce, otrzymali pamiątkowe albumy o Pałacu Niemojowskich w Śliwnikach- obiekcie będącym po gruntownej renowacji,  który udało się zwiedzić i podziwiać.

zdjecieWszyscy uczniowie i opiekunowie otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody: sprzęt sportowo-turystyczny, który z pewnością przyda się podczas kolejnych wypraw. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym. Pozostałe prace, które nie zostały nagrodzone, będą do odbioru w Biurze Promocji i Relacji Społecznych pok. 106 Starostwo Powiatowe.

zdjecie

Podsumowanie konkursu odbyło sie w dniu 22 stycznia 2020 roku w „n klubie- sztuka i edukacja” w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

Zuzanna Jerzyk

Odwiedzin: 83
70.jpg 71.jpg 78.jpg 79.jpg 82.jpg 87.jpg 88.jpg dsc_1165.jpg dsc_1168.jpg dsc_1169.jpg dsc_1170.jpg dsc_1173.jpg dsc_1174.jpg dsc_1175.jpg dsc_1177.jpg dsc_1178.jpg dsc_1179_001.jpg dsc_1182.jpg dsc_1183.jpg dsc_1184.jpg dsc_1185.jpg dsc_1186.jpg dsc_1187.jpg dsc_1189.jpg dsc_1190.jpg dsc_1191.jpg dsc_1200.jpg dsc_1203.jpg dsc_1206.jpg dsc_1208.jpg dsc_1210.jpg dsc_1211.jpg dsc_1214.jpg dsc_1215_001.jpg dsc_1220.jpg dsc_1222.jpg dsc_1225.jpg dsc_1227_001.jpg dsc_1229.jpg dsc_1231.jpg dsc_1232_zss.jpg dsc_1235_zss.jpg dsc_1237_zss.jpg dsc_1241_topola.jpg dsc_1244_001_topola.jpg dsc_1246_topola.jpg dsc_1249_sp5.jpg dsc_1251_sp5.jpg dsc_1253_001_chynowa.jpg dsc_1256_chynowa.jpg dsc_1260_002_strzyzew.jpg dsc_1263_strzyzew.jpg dsc_1267_strzyzew.jpg dsc_1268_001_daniszyn.jpg dsc_1271_001_daniszyn.jpg dsc_1276_daniszyn.jpg dsc_1277_daniszyn.jpg dsc_1281_zst.jpg dsc_1282_001zst.jpg dsc_1285_zst.jpg dsc_1285a_zst.jpg dsc_1286_4lo.jpg dsc_1288_4lo.jpg dsc_1289_4lo.jpg dsc_1293_4lo.jpg dsc_1298_s_nowicka.jpg dsc_1306_a_swiatek.jpg dsc_1308.jpg dsc_1316_001.jpg dsc_1318.jpg dsc_1321.jpg dsc_1325.jpg dsc_1328.jpg dsc_1332.jpg komisja__7_.jpg komisja__8_.jpg logo.jpg praca_chynowa.jpg praca_chynowej.jpg praca_daniszyn.jpg praca_daniszyn_2.jpg praca_iv_lo.jpg praca_komisji.jpg praca_komisji_2.jpg praca_komisji_3.jpg praca_sp7.jpg praca_sp_9.jpg praca_sp_nr_5.jpg praca_sp_nr_5_2.jpg praca_zss.jpg praca_zss_2.jpg praca_zst.jpg praca_zst_2.jpg prace_iv_lo_2.jpg