Podobnie jak w ubiegłym roku znakomicie spisali się lekkoatleci ostrowskiej Stali w Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20, które odbyły się w dniach 14-16 lutego w Toruniu. Ogólnie wystartowało aż 18. reprezentantów ostrowskiego Klubu.

Najlepiej spisał się Jakub Robotnikowski zajmując II miejsce w konkursie skoku w dal rezultatem 6,59 m. Kuba chyba „pokochał” te liczbę, gdyż w konkursie oddał dwa skoki na tę odległość. A ponadto jesienią 2019 r. zwyciężając w Mistrzostwach Polski U16 osiągnął… 6,59 m. Tym razem po raz pierwszy w historii klubu dwóch skoczków w dal w jednych mistrzostwach kraju stanęło obok siebie na podium, gdyż na trzecim miejscu uplasował się Kuba Tuczyński – 6,43 m. Zwyciężył Jacek Gryta z Białej Podlaskiej 6,60 m. pokonując ostrowskiego zawodnika ostatnim skokiem o.. 1 centymetr. Odpowiedź „Robota” była natychmiastowa - wykonał bardzo daleki skok… lecz pół centymetra przekroczony. Te pół centymetra zabrakło do pełnego szczęścia, gdyż odległość była w granicach 6,80 m.

zdjecie

Z pewnością do dość szerokiego grona faworytów należał Kacper Adamczak, który w ubiegłym roku „otarł” się o medal zajmując IV miejsce. Tym razem po bardzo dobrze taktycznie rozegranym biegu zajął III miejsce w biegu na 2000 m. z wynikiem - 5.39,51 s., będącym halowym rekordem Ostrowa Wielkopolskiego.

Brązowym medalistą został również Dawid Grząka, który w biegu na 60 m. uzyskał zarówno w eliminacjach, jak i w finale 7,18 s. i do srebrnego medalu zabrakło mu zaledwie jednej setnej sekundy… Dawid pojawił się jak meteor startując jesienią w zawodach szkolnych w skoku wzwyż. Jednak jego budowa i predyspozycje zdecydowanie przemawiały za biegami sprinterskimi. Po kilku miesiącach treningu znalazł się w czołówce krajowej i zdobył medal mistrzostw Polski.

zdjeciePrzykład Dawida jest jednym z wielu z jakimi mieliśmy do czynienia, szczególnie w ostatnich latach, w Ostrowie. Trenerzy potrafili znaleźć „perełki” i w krótkim czasie uczynić wartościowymi zawodnikami, a nawet sięgnąć z nimi po medale. Oczywiście to nie tylko umiejętność wyszukania utalentowanych dzieci i młodzieży. To przede wszystkim umiejętność stworzenia im fajnej atmosfery na treningach i podczas zawodów. To również efekt polityki Klubu nastawionej na maksymalnie duży udział zawodników w imprezach przeprowadzanych na najlepszych obiektach w kraju.

zdjecie

W Toruniu oprócz wymienionych wcześniej medalistów również inni zawodnicy spisali się doskonale. Bardzo niewiele do medalu zabrakło Kacprowi Zimniakowi, który w biegu na 200 m. U18 uplasował się na IV miejscu z rezultatem 23,05.

Na VI miejscu ukończył mistrzostwa Jakub Chmielarz. Ten ambitny zawodnik w biegu finałowym na 800 m. pobiegł znakomicie uzyskując rekord życiowy 1.55,93 s. Kuba po heroicznym biegu finałowym miał zaledwie 10 minut do startu w sztafecie mieszanej (dwie dziewczyny i dwóch chłopców) U20. Nie zawiódł koleżanek i kolegi z zespołu – pobiegł na ostatniej zmianie dystans 400 m. Sztafeta w składzie Ola Losy, Marcin Karolewski, Olga Kalina i Jakub Chmielarz uplasowała się na VI m.

zdjecie

Również sztafeta mieszana U18 uczestniczyła w imprezie. W tej kategorii rywalizacja była zdecydowanie większa, gdyż na starcie stanęło 19 zespołów. Nasz zespół w składzie: Paulina Szczepaniak, Damian Drozdowski, Ania Losy i Cyprian Adamcio zostali sklasyfikowani na VII miejscu z wynikiem 3.49,63 s. Marcin Karolewski uzyskawszy w eliminacjach 22,07 s. nie awansował do finałowej „szóstki”. Zajął VII miejsce w eliminacjach i przyszło mu biegać w finale B (miejsca VII-XII). Zwyciężył go z dobrym wynikiem 21,97 s. Warto wspomnieć, iż czwarty zawodnik finału A uzyskał wynik… 22,24 s. Podkreślamy jednak, że Marcin jest kolejnym wielkim talentem i uzyskuje aktualnie lepsze wyniki niż nasz uczestnik mistrzostw Europy – Patryk Wykrota w tym samym wieku.

zdjecie

Ewa Piaszczyńska to jedna z wielu utalentowanych w Klubie sprinterek. W finale biegu na 60 m. U18 zajęła VIII m. z wynikiem 8,04 s. Warto dodać, iż w konkurencji wystąpiło ponad 40 zawodniczek. Pozostali reprezentanci Klubu również zaprezentowali się na miarę swoich możliwości pobijając lub osiągając wynik w granicach rekordów życiowych. Osiemnastoosobowa reprezentacja KS STAL LA Ostrów Wielkopolski wróciła z Torunia z 4 medalami i 10-cioma miejscami w finałowej.

Sukcesy są wykładnią wielu czynników. Ale bez wsparcia finansowego nie byłoby możliwości uczestnictwa w tej imprezie 22 osobowej ekipy zawodników i trenerów. Głównym sponsorem Mistrzostw był Powiat Ostrowski za co bardzo dziękujemy Zarządowi i Panu Staroście - Pawłowi Rajskiemu. Mistrzostwa poprzedzone były kilkoma startami kontrolnymi w Kaliszu i Toruniu, które w głównej mierze finansował Urząd Miejski.

Dodał(a): Janusz Grzesiak