Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Joga - czym jest, od czego zacząć i jakie akcesoria się przydadzą?

Praktyka jogi może kojarzyć się z montonnią, spokojnymi ruchami oraz wyciszającym brzmieniem wschodniej muzyki. Pora jednak odczarować tą aktywność, bo zdecydowanie warto wdrożyć ją do swojego planu treningowego. To ćwiczenia dla każdego, niezależnie od wieku czy tuszy. Joga wpływa pozytywnie zarówno na ciało, jak i na umysł. Jak zacząć ćwiczyć i co potrzebne jest do uprawiania jogi?

Czym jest joga?

Joga to jedna z najstarszych tradycji samodoskonalenia oraz rozwoju wewnętrznego, praktykowana przez człowieka. Składa się na nią system ćwiczeń fizycznych, umysłowych oraz oddechowych. Osoby praktykujące twierdzą, że jest to nauka równowagi w życiu. 

W ćwiczeniach wykorzystuje się różne pozycje nazywane asanami. Asana to w wolnym tłumaczeniu wygodna pozycja. Każda pozycja wykonywana w ramach jogi uważana jest za optymalną dla ludzkiego samopoczucia oraz równowagi. Oprócz asan w jodze bardzo ważne są również techniki oddechowe, nazywane pranayama. Po przyjęciu właściwej pozycji jogi, należy utrzymać ją przez pewien czas (można to połączyć z medytacją), a następnie powoli wychodzić z tej pozycji. 

Joga poprawia wydolność organizmu oraz kondycję, w szczególności pozytywnie wpływając na siłę, gibkość i elastyczność ciała. W miarę uprawiania jogi, osoba praktykująca staje się coraz bardziej świadoma swojego ciała oraz jego możliwości. Do efektów jogi należy zaliczyć także większą świadomość własnego oddechu, ponieważ rytm oddychania jest jedną z podstawowych zasad właściwego praktykowania tego typu aktywności. Odpowiedni oddech podczas jogi ułatwia ułożenie ciała, a także pozwala się zrelaksować. 

Joga zwiększa również ruchomości w stawach, polepsza postawę ciała, odciąża kręgosłup, dotlenia organizm oraz pobudza krążenie. Ponadto wpływa korzystnie na procesy trawienia, wspomaga detoksykację organizmu, redukuje nadciśnienie tętnicze, zmniejsza przykurcze mięśniowe, a także zwiększa odporność na stres.

Jakich sprzętów używa się do ćwiczeń?

Aby komfortowo i bezpiecznie uprawiać jogę, należy się zaopatrzyć w:

  • matę do jogi - zapewnia komfort ćwiczeń i amortyzuje, ale także zwiększa bezpieczeństwo; właściwie dobrana zapewnia stabilność, dobrą przyczepność i zapobiega ślizganiu się w trakcie wykonywania asan,
  • wygodną odzież - ubrania do jogi powinny być bardzo elastyczne i jednocześnie dopasowane. Luźna odzież nie będzie wygodna i może przeszkadzać w wykonywaniu asan, zwłaszcza tych skomplikowanych; sportowy biustonosz i legginsy to podstawa; w zależności od warunków w jakich wykonuje się ćwiczenia, można zaopatrzyć się także w koszulki lub bluzy,
  • bloki (klocki) do jogi - akcesoria te wykonane mogą by z korka, pianki lub drewna; klocki są bardzo pomocne w zachowaniu prawidłowej pozycji oraz wykonywaniu ćwiczeń na początku przygody z jogą; w przypadku małej giętkości ciała, lepiej podpierać się klockiem, niż nieprawidłowo wykonywać asany: niewłaściwe pozycje mogą prowadzić do kontuzji, dlatego też bloki przydadzą się także w bardziej zaawansowanej praktyce,
  • pasek do jogi - służy do wykonywania różnych pozycji, rozciągania nóg, otwierania klatki piersiowej oraz wzmacniania mięśni brzucha.

Wyżej wymienione akcesoria warto zakupić z renomowanego sklepu. Poznaj ofertę produktów do JOGI.

Joga dla początkujących - od czego zacząć?

Praktykę jogi bez problemu można zacząć samodzielnie w domu. Ćwiczenia najlepiej zacząć od najprostszych, relaksacyjnych asan, np. pozycja góry czy psa z głową w dół. Przed przystąpieniem do ćwiczeń warto wygospodarować sobie więcej miejsca, aby można było swobodnie się poruszać. Warto także wykonać wcześniej rozgrzewkę. Zaleca się zacząć od górnych partii ciała, a następnie rozgrzać mięśnie nóg. Dobrym pomysłem jest otworzenie okna, aby dotlenić organizm.

Ćwiczenia warto wykonywać w wygodnym stroju, na boso i w spiętych włosach. Aby właściwie wykonywać pozycje, należy zapoznać się z zasadami prawidłowego oddychania. W jodze istnieją 3 sposoby oddychania: piersiowy, obojczykowy i brzuszny. Ten ostatni jest najzdrowszy, ponieważ rozluźnia organizm i pomaga uwolnić go od stresu.

Sprzęty dla profesjonalistów 

Podstawowym akcesorium do praktykowania jogi bezsprzecznie jest mata. Dostępna w wielu kolorach - zapewnia dużą przyczepność i wchłania wilgoć. Wykonana z pianki, zapewnia wsparcie w pozycjach dzięki oznakowaniom na macie. Wyposażona w pasek, który pozwala na łatwe przenoszenie maty. 

Dla profesjonalistów dobrym wsparciem w ćwiczeniach może by także kostka wykonana z drewna świerkowego. Produkt jest mocny, trwały i wytrzymały. Blok pozwoli zachować stabilność i równowagę nawet podczas wykonywania bardzo skomplikowanych pozycji.

Innym, równie przydatnym sprzętem podczas uprawiania jogi, jest pasek. Pas do jogi o długości 2,5 metra pozwoli stopniowo zwiększyć giętkość ciała i czynić postępy. To komfortowe wsparcie w każdej pozycji jogi.

Joga to w ostatnim czasie bardzo modna forma ruchu. Stanowi prawdziwy fenomen we współczesnym świecie, ponieważ łączy w sobie trening ciała i umysłu, a także pomaga osiągnąć stan relaksu i uspokojenia. Jednak przed rozpoczęciem tego typu aktywności, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt, który będzie doskonałym wsparciem dla ciała i ułatwi oraz umili wykonywanie ćwiczeń.