Wędzone dymem, gotowane, naturalnie przyprawione tradycyjne wędliny mają wielu miłośników. Nie ma w nich barwników, chemicznych substancji konserwujących ani ulepszaczy. Ich naturalnym konserwantem jest sól oraz peklosól, wykorzystywane w długim procesie peklowania mięsa.
Skąd wiedzieć, że wędlina jest naprawdę naturalna?
W składzie sklepowych wędlin bardzo często możemy znaleźć dodatki, których wcale nie powinno tam być. Jeśli każdy kawałek wędliny wygląda tak samo, jest idealnie równy i różowy, bądźmy pewnie, że jest w nim mnóstwo niezdrowych i chemicznych ulepszaczy takich jak fosforany, azotany i glutaminian sodu.
Aby więc mieć pewność, że wędlina, którą kupimy będzie dobrym wyborem w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na skład. Szukajmy wyrobów ekologicznych, kupujmy bezpośrednio od wytwórców, lokalnych sprzedawców bądź sprawdzonych firm i dostawców.
Wybierajmy wędliny o nieregularnych kształtach, wyraźnych, mięsnych strukturach, jasno brązowym bądź szarym (białe kiełbasy, pieczone szynki i schaby) kolorze i nieidealnym wyglądzie.
Jeśli jednak mamy taką możliwość, najlepsze dla naszego zdrowia będą z całą pewnością domowe wędliny. Wtedy będziemy mieli 100% pewność, że są one całkowicie naturalne. Możemy znaleźć mnóstwo przepisów na domową wędlinę w internecie, a jej przygotowanie wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W domu możemy przygotować gotowane szynki, pieczony schab a nawet wędzonki – jeśli tylko posiadamy odpowiedni sprzęt. Jeżeli jednak chcielibyśmy zakupić wędlinę naturalną, warto wejść na stronę https://wedlinyzdebiny.pl/ i sprawdzić dostępne mięsa.
Peklowanie – co to znaczy peklować mięso?
Peklowanie to sposób utrwalania mięsa a zarazem nadawania mu lepszego smaku przy pomocy soli, saletry i cukru z przyprawami.
Peklowanie na mokro
Polega na zanurzeniu mięsa w wodnym roztworze soli, saletry, cukru oraz przypraw korzennych i ziołowych. Mięso, które peklowane jest na mokro przeznaczone jest do gotowania, najczęściej pekluje się szynkę wieprzową, golonkę i ozory.
Peklowanie na sucho
Polega na mocnym wcieraniu w mięso wcześniej przygotowanej mieszanki soli, saletry, cukru i przypraw. Zarówno zestaw wcieranych w mięso składników jak i ich ilość zależy od ilości i rodzaju peklowanego mięsa. Natarte mięso trzeba ułożyć ciasno w kamiennym garnku i przykryć obciążonym talerzem. Tak przygotowany garnek z mięsem należy wynieść w chłodniejsze miejsce i codziennie obracać mięso aby równomiernie się peklowało. Tak zapeklowane mięso po całym procesie trzeba bardzo dokładnie umyć, bądź nawet wymoczyć w zimnej wodzie. Proces ten najczęściej trwa od 5 do nawet 20 dni a mięso tak przygotowywane przeznaczone jest do wędzenia, dojrzewania lub gotowania zwanego „na szkarłatno”.
Przyprawy – co dodać aby wędlina była jeszcze smaczniejsza?
Liść laurowy, kolendra, goździki, ziele angielskie, rozmaryn i czarny pieprz to najczęściej dodawane do naturalnych wyrobów mięsnych przyprawy. Każda z nich oprócz specyficznego aromatu nadającego mięsu smak zawiera również związki przeciwdziałające zepsuciu się mięsa.
Czym więc jest prawdziwa, naturalna wędlina?
Naturalną wędliną jest wędlina bez konserwantów i sztucznych ulepszaczy wędzona w naszym własnym wędzerniku w ogrodzie, ale także ta od lokalnego, godnego zaufania dostawcy. Aby kupić naturalną wędlinę wystarczy bardzo dokładnie zapoznać się z jej składem.