Przeszczep flory bakteryjnej jelita grubego czyli stolca wykonano pacjentowi na oddziale chirurgii ostrowskiego szpitala. Był to pierwszy taki przeszczep w Ostrowie Wielkopolskim, a zabieg wykonano pacjentowi po przebytym covidzie z zakażeniem jelit.
Zastosowana metoda wykorzystywana jest na świecie i w Polsce w większych ośrodkach.
Chory, u którego wykonano przeszczep flory bakteryjnej jelita grubego leczony był z powodu zakażenia bakteryjnego jelit bakteriami z rodzaju Clostridia. Jest to często stan zagrażający życiu z powodu utraty dużej ilości płynów i zaburzeń elektrolitowych. Zakażenie to jest często stanem towarzyszącym chorym osłabionym, mającym infekcję wirusowe, szczególnie Covid-19 lub leczonych dużymi dawkami antybiotyków. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna w szpitalach i domach opieki społecznej.
Lekarze przyznają, że leczenie antybiotykowe nie zawsze wystarcza. Czasami potrzebna jest interwencja chirurga z zastosowaniem właśnie przeszczepu flory bakteryjnej.
-,,To prosty i przynoszący dobre efekty zabieg. Pozwala szybko wrócić do zdrowia. Endoskopiści z oddziału umieścili próbkę bezpośrednio w jelicie grubym. I teraz te bakterie jakby na nowo zaczynają „mieszkać” w jelicie grubym, a w konsekwencji stan pacjenta się poprawia’’ - powiedział dr n. m. Jarosław Kasperczak, kierownik Oddziału chirurgii w ostrowskim szpitalu.
Żeby mogło dojść do przeszczepu wcześniej musi się znaleźć dawca. Po przebadaniu próbka trafia do laboratorium. Może tam być przechowywana nawet kilka lat i wykorzystana w razie potrzeby. Tak było w przypadku operacji w Ostrowie, a próbka podana pacjentowi przyjechała z laboratorium w Poznaniu.
Pacjentem był starszy mężczyzna, który obecnie czuje się dobrze.
Janusz Grzesiak