Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Mieszkanie w centrum czy dom na obrzeżach - co wybrać w Poznaniu?

Stolica Wielkopolski jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Swoje oddziały mają tu duże korporacje międzynarodowe. Ponadto Poznań należy też do grona największych ośrodków akademickich w Polsce, a do tego ma mnóstwo terenów zielonych, rekreacyjnych i bogatą ofertę kulturalną. Osoby, które chcą zamieszkać w Poznaniu, zastanawiają się jednak, czy lepiej kupić mieszkanie w centrum, czy też może dom na obrzeżach tego miasta.

Rynek nieruchomości w Poznaniu: lepiej kupić mieszkanie czy dom?

Poznań jest jednym z lepiej skomunikowanych miast w Polsce – zwłaszcza jeśli chodzi o komunikację publiczną. To kolejny powód, dla którego wiele osób decyduje się na zamieszkanie w stolicy Wielkopolski.

Dostęp do komunikacji publicznej jest ważny przede wszystkim dla tych, które nie są zmotoryzowani, nie posiadają prawa jazdy lub po prostu nie mogą (z powodów zdrowotnych) prowadzić auta. Takie osoby – planujące przeprowadzkę do stolicy Wielkopolski – szukają nieruchomości na sprzedaż w Poznaniu, a nie pod miastem. Dzięki temu mają pewność, że w każdej chwili mogą łatwo i szybko dostać się w inny rejon miasta. Przy mieszkaniu w domu na obrzeżach nie mogą liczyć na taki komfort.

Mieszkanie w centrum Poznania jest też najlepszym rozwiązaniem dla osób, które lubią gwar miasta, poranne śniadania w restauracjach, spacerowanie po rynku bez konieczności dojeżdżania w tym celu z drugiego końca Poznania czy osób, które chcą po prostu jak najmocniej korzystać ze wszystkich przywilejów, jakie wiążą się z mieszkaniem w dużym mieście. Z tego względu na zakup nieruchomości w centrum (zamiast domu na obrzeżach) bardzo często decydują się młode osoby – będące jeszcze w trakcie studiów lub zaraz po ich ukończeniu. Podobną decyzję podejmują też rodziny z małymi dziećmi, chcące móc w pełni korzystać z infrastruktury w postaci żłobków, przedszkoli i szkół. Przy mieszkaniu na obrzeżach miasta byłoby to znacznie utrudnione i wiązałoby się z długimi, codziennymi dojazdami.

Dom na obrzeżach Poznania lub pod miastem: dla osób uciekających przed zgiełkiem

Nie wszyscy jednak lubią charakterystyczny zgiełk miasta – niektórzy znacznie bardziej cenią sobie ciszę i spokój. Takie osoby zazwyczaj, jeśli mają odpowiednie możliwości finansowe, wybierają dom pod miastem. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć więcej przestrzeni – na ogół metraż mieszkań w mieście waha się między 40 a 70 m2, co nie dla wszystkich jest satysfakcjonujące.

Dom na obrzeżach miasta to też bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które albo nie muszą dojeżdżać codziennie do pracy (prowadzą własną firmę, pracują zdalnie, są już na emeryturze itd.), albo – siedziba firmy, w której są zatrudnieni, również znajduje się na obrzeżach Poznania.

Warto jednocześnie pamiętać, że zarówno zakup mieszkania w centrum jak i domu na obrzeżach wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Z tego względu dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw przed podjęciem ostatecznej decyzji.