Ostrów Wlkp.: Młodzi mają głos- prawybory w szkołach

Młodzi mają głos’ to hasło, które przyświecało prawyborom przeprowadzonym w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Ostrowskiego.
15 października 2023 r. odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. W związku z tym już po raz drugi w dziesięciu szkołach Powiatu Ostrowskiego przeprowadzone zostały prawybory. 2 października 2023 r. stworzone były młodzieżowe komisje wyborcze, których zadaniem było czuwanie nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Przygotowane były lokale wyborcze oraz karty, na których umieszczono nazwy rzeczywistych komitetów wyborczych biorących udział w wyborach powszechnych. Głos oddać mogli uczniowie klas IV i V. Szefami komisji byli studenci i pracownicy UAM z Poznania pod kierownictwem dr Jakuba Jakubowskiego, którzy w ramach projektu przygotowali również wykłady naukowe.
- To przedsięwzięcie ma charakter dydaktyczny. Jego c _elem jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach._Ma też oswoić młodzież z przebiegiem głosowania”- powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

Na podstawie sporządzonych protokołów ogłoszono oficjalnie wyniki. Zaprezentował je 05.10.2023 roku w Młodzieżowym Domu Kultury prof. dr hab. Andrzej Stelmach Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który w swoim wystąpieniu odnosił się także do poprzednich prawyborów sprzed 4 lat.
To jest moment, w którym powinniśmy uzmysłowić młodym ludziom, że przestają być anonimowi i przestają być na utrzymaniu innych. Jeśli uczniowie są już dorośli, to mogą podejmować decyzje. I jeżeli decyzja jest nierozsądna, nieprzemyślana, to efekty będą inne niż się spodziewali. Jeżeli osobiście nie zagłosują, to ktoś inny ich urządzi tj. zadecyduje o tym, jaka przyszłość ich czeka…Twój głos bardzo dużo waży. Zastanówcie się nad tym, czy zostawić decyzję innym, czy jednak zdecydować w swoim imieniu?”- powiedział prof. dr hab. Andrzej Stelmach.
Wyniki prawyborów do Sejmu RP prezentują się następująco: liczba uprawnionych do głosowania to 1621 osób, wydano 1182 karty do głosowania, oddano 1081 głosów ważnych natomiast nieważnych było 62.

37,28% KKW Koalicja Obywatelska PO .N i PL Zieloni,
21,18 % KW Konfederacja Wolność i Niepodległość,
16,28% KW Nowa Lewica,
9,71% KKW Trzecia Droga,
9,71% KW Prawo i Sprawiedliwość,
5,83% KW Bezpartyjni Samorządowcy.

Wyniki prawyborów do Senatu RP prezentują się następująco: liczba uprawnionych do głosowania to 1621 osób, wydano 1172 karty do głosowania, oddano 1104 głosów ważnych natomiast nieważnych było 58.

52% KKW Koalicja Obywatelska PO .Ni PL Zieloni/KW Nowa Lewica/KKW Trzecia Droga
26% KW Konfederacja Wolność i Niepodległość ,
13% KW Bezpartyjni Samorządowcy,
11% KW Prawo i Sprawiedliwość.
Spotkanie zakończyło się wręczeniem upominków uczniom zasiadającym w komisjach wyborczych.
Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim,
powiat-ostrowski.pl/artykul/8227
![]()
Ostatnie Artykuły

Lekcje wychodzą poza klasę. Ostrowscy nauczyciele poznają edukację outdoorową

Cztery zarządzenia premiera. Stopnie BRAVO i CHARLIE obejmą także kolej

Linoryt od podstaw i coraz trudniejsze odbitki. Nowe zajęcia w Ostrowie

Wakacyjna wizyta w „Dwójce” połączyła książki i słodki relaks

Ulica Ledóchowskiego zamknięta przez 11 godzin. Utrudnienia w Ostrowie

Triathlon zmieni trasę linii M. Dwa przystanki będą nieczynne w Kaliszu

Milion złotych na dwa Orliki. Wszystkie miejskie kompleksy będą odnowione

Nowy projektor zmienia seanse w Ostrowskim Centrum Kultury

Trzyosobowe drużyny powalczą o klucze do Fortu 20.18 w Ostrowie

Dzielnicowi sprawdzali hulajnogi w Ostrowie Wielkopolskim. Uwaga na przepisy

Hubert Miłkowski przeczyta „Dziady” w Ostrowie Wielkopolskim

Joga dla seniorów w OCK. Spokojne ćwiczenia i relaks w każdy czwartek

Wenecja na wielkim ekranie. Nowy cykl w Ostrowskim Centrum Kultury

W Łąkocinach sprawdzą reakcję na alarm. Trening podczas dożynek
Przydatne dane teleadresowe
- Zakład Gospodarki Komunalnej w Raszkowie - kontakt, BOK, awarie i PSZOK
- Odolanowski Zakład Komunalny - kontakt, godziny, awarie, taryfy
- Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce - kontakt, godziny, wydziały i sprawy do załatwienia
- Apteki Wielowieś, gmina Sieroszewice, powiat ostrowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka - kontakt, sprzedaż drewna, leśnictwa i noclegi w lesie
- Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim - zajęcia, zapisy, kontakt
