Utrata prawa jazdy na 3 miesiące, wysoki mandat i punkty karne - to konsekwencje zbyt szybkiej jazdy dla kierowców zatrzymanych w weekend przez policjantów ruchu drogowego. Niechlubnym rekordzistą był kierowca citroena, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 113 km/h. Okazało się, że mężczyzna już wcześniej został zatrzymany za przekroczenie prędkości. W związku z wprowadzonymi przepisami o tzw. recydywie, 23-letni pirat drogowy ukarany został mandatem- tym razem w kwocie 4 tysięcy złotych oraz 14 punktami karnymi.

Wciąż na drogach miasta i powiatu ostrowskiego nie brakuje amatorów szybkiej jazdy, którzy zapominają, że nadmierna prędkość jest przyczyną wielu tragicznych zdarzeń drogowych. Przykładem są kierowcy, którzy rażąco przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym.

10 listopada, przed 15:00 w Psarach, policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierowcę osobowego peugeota. Powodem zatrzymania była zbyt szybka jazda 25-latka. Mężczyzna jechał 113 km/h, przekraczając dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o 63 km/h. Kierowca pojazdu stracił prawo jazdy na 3 miesiące, otrzymał mandat w wysokości 2 tysięcy złotych, a na jego konto trafiło 14 punktów karnych.

11 listopada, kilka minut po 11:00 w miejscowości Głogowa policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierowcę skody, który jechał z prędkością 107 km/h. 46-latek, również musiał pożegnać się z uprawnieniami na 3 miesiące. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł i 13 punktami karnymi. Tego samego dnia, o 12:30 w Ligocie został zatrzymany kierujący VW Transporterem. 49-latek jechał 105 km/h. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł i 13 punktami karnymi.

12 listopada, po 15:00 w Jaskółkach policjanci zatrzymali kierującego citroenem. 23-latek w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 113 km/h. Okazało się, że mężczyzna już wcześniej został zatrzymany za przekroczenie prędkości. W związku z wprowadzonymi przepisami o tzw. recydywie, 23-letni pirat drogowy ukarany został mandatem- tym razem w kwocie 4 tysięcy złotych oraz 14 punktami karnymi.

Przypominamy;

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowy taryfikator mandatów:

  • za przekroczenie prędkości o 51-60 km/h możemy zapłacić mandat w wysokości 1500 zł.

  • z kolei przekroczenie prędkości o 61-70 km/h to groźba mandatu w wysokości 2000 zł.

  • za przekroczenie prędkości o 71 km/h (i więcej) wynosi 2500 zł

    Recydywa w mandatach polega na co najmniej dwukrotnym popełnieniu tego samego wykroczenia drogowego w ciągu dwóch lat. Obowiązuje kierowców, którzy ponownie złamią kodeks drogowy od 17 września 2022 roku. Złamanie po raz kolejny tego samego przepisu wiąże się z podwójną karą finansową.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.