Biblioteka w Gorzycach Wielkich przyciągnęła autora od trudnych tematów z Bliskiego Wschodu

FOT. Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
W Gorzycach Wielkich tego dnia biblioteka wypełniła się opowieściami, które rzadko trafiają do codziennych rozmów. Marcin Margielewski, autor książek o świecie arabskim, spotkał się z czytelnikami, a rozmowę prowadziła Edyta Gołębiewska, dyrektor miejscowej książnicy. W centrum były podróże, reportaż i historie, które odsłaniają mniej oczywistą stronę Bliskiego Wschodu.
- W bibliotece zabrzmiały opowieści z miejsc, do których nie zagląda się na co dzień
- Pytania o tabu i rzeczywistość, która nie mieści się w prostych schematach
- Autografy, zdjęcia i pamiątkowa szyba na koniec spotkania
W bibliotece zabrzmiały opowieści z miejsc, do których nie zagląda się na co dzień
Margielewski przyciągnął do Gorzyc Wielkich osoby, które szukają w książkach czegoś więcej niż samej fabuły. Jego nazwisko kojarzy się przede wszystkim z literaturą faktu i reportażem, w których opisuje świat arabski bez wygładzania ostrych krawędzi. To właśnie ta bezpośredniość sprawiła, że spotkanie miało wyraźnie reporterski charakter, a nie tylko literacki.
Autor opowiadał o swoich książkach i o tym, skąd bierze tematy. W jego relacjach ważną rolę odgrywają podróże do krajów Bliskiego Wschodu, między innymi do Arabii Saudyjskiej, Dubaju i Kuwejtu. Z tych wyjazdów rodzą się historie o codzienności, kulturze i regułach życia, których nie da się poznać z krótkich internetowych relacji. Właśnie ten rodzaj pisania buduje wokół niego wierne grono czytelników.
Pytania o tabu i rzeczywistość, która nie mieści się w prostych schematach
W trakcie rozmowy pojawiły się także tematy trudniejsze, bo Margielewski w swoich książkach sięga po zagadnienia, o których zwykle mówi się niechętnie. Opisuje między innymi niewolnictwo oraz sytuację kobiet w krajach arabskich, pokazując je przez pryzmat konkretnych ludzi i doświadczeń. Taki sposób pracy nad tekstem sprawia, że jego reportaże mają nie tylko wartość informacyjną, ale też mocniej zostają w pamięci.
Sam autor nie zaczynał od książek. Zanim zyskał rozpoznawalność jako pisarz, pracował jako dziennikarz w radiu, prasie i telewizji. To właśnie tam zdobywał warsztat, który później przeniósł do literatury. Debiutował w marcu 2019 roku, a kolejne publikacje szybko przyniosły mu popularność i pozycję jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorów piszących o Bliskim Wschodzie.
Autografy, zdjęcia i pamiątkowa szyba na koniec spotkania
Po części rozmownej przyszedł czas na pytania od uczestników. Autor odpowiadał szeroko, a spotkanie miało swobodny, bezpośredni charakter, który zwykle najlepiej działa przy takich wydarzeniach. Dla wielu osób ważny był też moment osobistego kontaktu z pisarzem.
Na zakończenie nie zabrakło autografów i wspólnych zdjęć. Margielewski podpisał się również na pamiątkowej szybie, na której goście zaproszeni przez bibliotekę zostawiają swoje nazwiska. Tego typu gesty sprawiają, że spotkanie nie kończy się wraz z ostatnim pytaniem, ale zostaje w pamięci biblioteki na dłużej.
na podstawie: Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Milion złotych na Przedszkole nr 17. W środku czeka szeroki remont

Najpierw oddali krew, potem odebrali odznaczenie w Ostrowie Wielkopolskim

Seniorzy, muzyka i wiejskie smaki zdominują gminny weekend

Alaska, która uczy pokory. W OCK o podróży przez dziką północ

Seniorzy zajrzeli do studia nagrań i odkryli, jak brzmi praca z dźwiękiem

Smartfonowe warsztaty zamknęły cykl. Uczestnicy weszli na wyższy poziom 📱

Kolorowy przystanek przed wakacjami - uczniowie ożywili bibliotekę

Rapowy start lata w Ostrowie Wielkopolskim. Zagrają lokalni i Blaga

Młode drużyny strażackie walczą o 5 tys. zł i szkoleniowy sprzęt

Martyna Stawicka z MDK zachwyciła jury. Wygrała ogólnopolski finał

MUKS wrócił do gry z rozmachem. Uczniowie zdobyli medale

W gminie stoją 20 kontenerów na odzież. Tu liczy się jeden warunek

Halina Kaman z Wysocka Wielkiego błysnęła na mistrzostwach świata weteranów

Beata Klimek w krajowej czołówce. Ostrów Wielkopolski znów z wyróżnieniem
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Gminy Ostrów Mazowiecka - kontakt, godziny i sołectwa
- Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim - kontakt, godziny, e-Urząd, właściwość terytorialna
- Urząd Stanu Cywilnego Raszków - kontakt, godziny, rejestracja urodzeń, śluby, odpisy aktów
- Areszt Śledczy w Ostrowie Wielkopolskim - kontakt, adres, widzenia
- Gminno-Miejskie Centrum Pomocy "Wiara-Nadzieja-Miłość" w Odolanowie - kontakt, usługi i zasady przyjęcia
- Urząd Stanu Cywilnego w Andrzejewie - kontakt, godziny, sprawy do załatwienia
