Barok bez kurzu w Ostrowie. Bach, Janitsch i bezpłatny koncert

Barok bez kurzu w Ostrowie. Bach, Janitsch i bezpłatny koncert

W ostrowskim Forum Synagoga barok nie ma stać za szybą jak muzealny eksponat. Tego wieczoru ma zabrzmieć żywo, nerwowo i z rozmachem, a program pokazuje, że XVIII wiek potrafi zaskoczyć temperamentem większym, niż wielu się spodziewa. W centrum staną Bach, jego syn oraz Janitsch – trójka kompozytorów, którzy pokazują różne oblicza dawnej muzyki. A najważniejsze dla słuchaczy jest jedno: wejście na koncert będzie bezpłatne.

  • Bach i jego następcy pokażą barok od strony emocji
  • Marcin Świątkiewicz i Arte dei Suonatori poprowadzą wieczór
  • Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać od 6 maja

Bach i jego następcy pokażą barok od strony emocji

Program koncertu zbudowano tak, by nie zostawiać złudzeń, że muzyka dawna była jedynie uporządkowana i zdyscyplinowana. Zestawienie trzech kompozytorów prowadzi słuchacza od klasycznej harmonii do gwałtowniejszych zwrotów, od kontemplacji do dialogu, od formy do napięcia.

W centrum znajdzie się „III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068” Jana Sebastiana Bacha. To właśnie w takim repertuarze słychać, jak elegancja może iść w parze z dużym ładunkiem emocji. Z kolei Carl Philipp Emanuel Bach w Symfonii F-dur Wq 181 pokazuje już inny temperament – bardziej niepokojący, pełen zmian nastroju i ostrzejszych kontrastów. Program dopełni Koncert klawesynowy F-dur JWV 6:F1 Johanna Gottlieba Janitscha, w którym forma koncertu staje się nie tylko popisem, ale też rozmową instrumentów.

Marcin Świątkiewicz i Arte dei Suonatori poprowadzą wieczór

Wykonanie powierzono artystom dobrze obeznanym z muzyką dawną. Przy klawesynie i jednocześnie w roli dyrygenta wystąpi Marcin Świątkiewicz, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra Arte dei Suonatori. Taki skład zwykle daje koncertom wyrazistość i lekkość zarazem – bez ciężaru, za to z wyczuciem stylu.

To ważne także dla odbiorców w Ostrowie Wielkopolskim. Wydarzenie nie ma być akademickim wykładem o baroku, lecz spotkaniem z muzyką, która nadal potrafi oddychać pełną piersią. Organizatorzy stawiają na repertuar wymagający, ale przyjazny dla słuchacza, który chce po prostu wejść w świat dawnych brzmień bez nadęcia i bariery formalności.

Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać od 6 maja

Koncert odbędzie się podczas festiwalu Muzyka Dawna – Persona Grata. To przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Najważniejsze informacje dla zainteresowanych są konkretne:

  • 24 maja 2026 r.
  • godz. 17:00
  • Forum Synagoga, Ostrów Wielkopolski
  • wstęp bezpłatny
  • bezpłatne wejściówki do odbioru od 6 maja 2026 r. w Forum Synagoga

Dla mieszkańców to rzadko spotykana okazja, by posłuchać muzyki dawnej w wykonaniu artystów z wysokiej półki, bez biletu i bez formalnego dystansu. W takim układzie zostaje już tylko jedno – przyjść i sprawdzić, jak bardzo barok potrafi być współczesny w odczuciu.

na podstawie: Urząd Miasta.