Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Czy każdy kierowca powinien posiadać alkomat?

Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że najczęstszą przyczyną wypadków na polskich drogach jest alkohol. Niestety statystyki są zatrważające i pomimo apeli czy regularnych kontroli wiele osób wsiada za kółko pod wpływem alkoholu. Jednak okazuje się, że często niektórzy nie zdają sobie sprawy, że nie są w stanie prowadzić, gdy np. alkohol spożywali poprzedniego dnia. Dlatego każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w alkomat.

Jaki alkomat wybrać?

Tak naprawdę rodzajów alkomatów jest naprawdę dużo, podobnie jak modeli. Warto pamiętać, aby kupować taki alkomat, który dostosowany jest do potrzeb. Można zastosować alkomat półprzewodnikowy, który posiada sensor półprzewodnikowy. W tym przypadku należy zdawać sobie sprawę, że spożywane produkty spożywcze, np. kawa, jabłka czy cukierki miętowe mogą zaburzać wynik. Dodatkowo taki alkomat nie nadaje się do kilku pomiarów pod rząd. Można więc nieco dopłacić i zakupić alkomat z sensorem elektrochemicznym, który dokładniejszy i przy tym bardzo czuły, a dodatkowo spożywane posiłki nie mają wpływu na pomiar. Można też wykonać kilkadziesiąt pomiarów pod rząd bez obaw o zafałszowanie wyniku. Dostępne są jeszcze alkomaty spektrofotometryczne, jednak one są bardzo drogie i raczej nadają się do użytku w firmach przy kontroli większej ilości pracowników. Zwróćcie też uwagę na wielkość. Warto postawić na urządzenie lekkie i niewielkie. Dodatkowo przyda się automatyczny tryb oszczędzania baterii, dzięki któremu alkomat będziecie mogli użytkować przez dłuższy czas bez konieczności jej wymiany. Dobrej jakości modele zakupicie w alkopatrol.pl.

Jakość ma znaczenie - na co należy zwrócić uwagę kupując alkomat?

Tak naprawdę kupując w polecanym przez nas sklepie macie pewność, że kupicie dobry i efektywny model, natomiast nie należy kupować takich sprzętów na targach czy giełdach, gdyż pochodzą one z nieznanych źródeł i nie wiadomo jaka jest ich jakość. Bardzo często zaniżają pomiary, co oczywiście jest bardzo niebezpieczne. Ponadto trzeba też pamiętać, by nie kupować używanego alkomatu, gdyż model zbyt wysłużony zwyczajnie nie będzie sprawny. Po spożyciu alkoholu i przed każdym zamiarem ruszenia w trasę, nawet 5 minutową, należy dla bezpieczeństwa sprawdzić poziom alkoholu we krwi. Jeżeli wynosi on do 0,2 promila, to można wsiąść za kółko, jednak gdy poziom jest przekroczony nawet o jedną dziesiątą należy się wstrzymać.