Przedświąteczne zakupy w Ostrowie - policja ostrzega przed kieszonkowcami

W centrach handlowych i na targowiskach w Ostrowie Wielkopolskim policja apeluje o ostrożność - tłok ułatwia kradzieże kieszonkowe. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim przypominają też zasady bezpiecznych zakupów internetowych.
Rozpoczęta przedświąteczna gorączka oznacza wzmożony ruch w galeriach, sklepach i środkach komunikacji. Ostrowscy policjanci wskazują, że to miejsca, w których najczęściej dochodzi do kradzieży wykorzystujących chwilę nieuwagi kupujących.
Policja radzi, by trzymać klucze do mieszkania w innym miejscu niż dokumenty zawierające adres zamieszkania - w razie kradzieży złodziej nie otrzyma łatwego wskazania miejsca zamieszkania ofiary. Funkcjonariusze ostrzegają przed tzw. „sztucznym tłokiem” i celowo wywoływanym zamieszaniem w sklepach, autobusach czy na targowiskach.
Podczas zakupów stacjonarnych zalecenia są jednoznaczne - nie pozostawiać bagażu bez opieki, nie przechowywać dokumentów, pieniędzy ani telefonów w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni czy zewnętrznych kieszeniach kurtek i płaszczy. Należy zwracać szczególną uwagę na torebki, plecaki i torby z zakupami.
Przy zakupach internetowych policja przestrzega przed „wyjątkowymi okazjami” i bardzo dużymi promocjami, które mogą być pułapką oszustów. Funkcjonariusze zalecają sprawdzenie wiarygodności sprzedawcy - historii sprzedaży i opinii innych kupujących - oraz o ile to możliwe korzystanie z płatności za pobraniem.
Dodatkowe zasady bezpieczeństwa online to niewchodzenie w linki z e-maili - adres sklepu wpisywać samodzielnie w przeglądarce, zachowanie korespondencji ze sprzedawcą na wypadek konieczności zgłoszenia sprawy oraz upewnienie się, że strony płatności bankowej są autentyczne. Policja przypomina również, by nigdy nie udostępniać numerów PIN, haseł ani danych do bankowości elektronicznej i zachować ostrożność wobec wiadomości informujących o konieczności dopłaty do przesyłki.
Zdrowy rozsądek i chłodna ocena ofert - zarówno w sklepie, jak i w sieci - mają pomóc uniknąć przestępstw i zakończyć okres zakupów bez strat.
na podstawie: KPP w Ostrowie Wielkopolskim.
Autor: krystian

