Nowe pieniądze na eko warsztaty w Ostrowie Wielkopolskim dla najmłodszych

W Centrum Edukacji Ekologicznej na Piaskach-Szczygliczce dzieci mają wejść w świat ekologii przez ruch, obserwację i proste doświadczenia. Ostrów Wielkopolski dostał właśnie kolejne pieniądze na taki projekt – środki przyznał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w naborze „Myślę i Działam Ekologicznie”. To ponad 70 tys. zł wsparcia na przedsięwzięcie warte w całości blisko 141 tys. zł. Na końcu cyklu każde dziecko ma wyjść z tytułem „EKO ODKRYWCA”.
- Warsztaty na Piaskach-Szczygliczce mają uczyć ekologii przez działanie
- W terenie i w laboratorium ekologia ma stać się czymś namacalnym
Warsztaty na Piaskach-Szczygliczce mają uczyć ekologii przez działanie
Projekt przygotowano z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z Ostrowa Wielkopolskiego. Zajęcia mają odbywać się w formule, która zamiast suchej teorii stawia na doświadczenie i aktywne uczestnictwo. To ważne, bo właśnie w takim wieku najłatwiej buduje się nawyki związane z codziennym dbaniem o środowisko.
W programie znalazły się między innymi:
– segregacja odpadów,
– ograniczanie niskiej emisji,
– oszczędzanie wody,
– ochrona zasobów naturalnych.
Taki zestaw tematów przekłada się na proste, ale potrzebne umiejętności. Dzieci mają nie tylko usłyszeć o ekologii, lecz zobaczyć, jak te zagadnienia łączą się z domem, szkołą i najbliższym otoczeniem.
W terenie i w laboratorium ekologia ma stać się czymś namacalnym
Jednym z najmocniejszych punktów przedsięwzięcia będą zajęcia poza salą. Uczestnicy odwiedzą Park Olbrzymich Owadów, gdzie poznają znaczenie pszczół i ptaków w ekosystemie oraz zobaczą, jak ważna jest bioróżnorodność. Dla najmłodszych to często pierwszy kontakt z przyrodą pokazany nie jako hasło z podręcznika, lecz jako sieć zależności, którą da się naprawdę dostrzec.
W planie są też doświadczenia laboratoryjne. Dzieci samodzielnie sprawdzą m.in., jak działa filtracja wody i jak funkcjonują rozwiązania wspierające małą retencję. Po zakończeniu całego cyklu każdy uczestnik otrzyma tytuł „EKO ODKRYWCA” – wyróżnienie, które ma podkreślić zdobyte umiejętności i zachęcić do dalszych codziennych działań na rzecz środowiska.
na podstawie: Urząd Miasta.
Ostatnie Artykuły

Wieś w obiektywie. Wielkopolski konkurs szuka zdjęć z charakterem

Barok bez kurzu w Ostrowie. Bach, Janitsch i bezpłatny koncert

Bez prawa jazdy i z zakazem - ostrowska drogówka zatrzymała trzech kierowców

Autobusy ominą skrzyżowanie Ledóchowskiego i Piłsudskiego

Dwie noce z teatrem w OCK. Improwizacja, absurd i mocny monodram

Maria Seweryn w Ostrowie zagra monodram o prawie i przemocy

W Ostrowie majowe obchody przypomniały, że wolność nie jest dana raz na zawsze

Biniewscy strażacy dostali nowe ubrania. To był dzień pełen symboli

Adrian Bednarek w Ostrowie Wielkopolskim. Biblioteka szykuje wieczór noir

Jump Planet wchodzi do OKM. Zniżki dla aktywnych mieszkańców

Ponad dwustu młodych strażaków podniosło flagę w Ostrowie Wielkopolskim

Skarpetki i Pucio w Ostrowie. Dzień Dziecka z kulturą w dwóch odsłonach

Ponad 3100 kontroli i rekordzista z ponad 1,1 promila - taki był weekend na drogach Ostrowa
![[PIŁKA RĘCZNA] Rebud KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski – Industria Kielce 26:34 w ORLEN Superlidze](/images/mecz/thumbnails/rebud-kpr-ostrovia-ostrow-wielkopolski-industria-kielce-03052026-2634.webp)
