Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Już jutro dzieci i młodzież szkolna zakończy naukę. Ostrowscy policjanci jak co roku będą prowadzić w tym okresie działania, mające na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa.

Jutro, 19 czerwca, dzieci i młodzież szkolna uroczyście zakończy zajęcia w szkołach. W tym dniu policjanci w zwiększonej ilości patrolować będą okolice szkół. Szczególną uwagę policjanci zwrócą na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierujących, jak i pieszych. Z kolei wszystkich użytkowników dróg prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach szkół, gdzie należy się spodziewać wzmożonego ruchu pieszych.

Kontrolą policyjną objęte zostaną nie tylko rejony samych szkół. Wzmożone patrole policji będzie można spotkać także w okolicach sklepów monopolowych, parków, terenów rekreacyjnych. Prowadzone przez policjantów działania mają na celu zapobiegać zakłóceniom porządku publicznego, spożywaniu alkoholu, a także sprzedaży alkoholu osobom małoletnim.

Działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży będą prowadzone przez cały okres wakacyjny.

Apelujemy zwłaszcza do młodzieży, aby ostatni dzień roku szkolnego nie był zarazem pierwszym dniem kontaktu z alkoholem, narkotykami czy też dopalaczami, oraz by takie zachowania nie pojawiły się również w okresie wakacji. Przypominamy, że posiadanie narkotyków jest przestępstwem. Pamiętajmy, że zakłócanie porządku publicznego, niszczenie mienia, kradzieże, czy bójki i pobicia to czyny karalne, za które grozi odpowiedzialność przed Sądem Rodzinnym. Policjanci przez cały okres wakacji stale będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, ale również pilnować, czy nie dochodzi do popełniania przez nich czynów zabronionych.

Jednocześnie apelujemy do dzieci, młodzieży ale również do ich rodziców oraz rodzin, by wakacje te minęły bezpiecznie, w radosnym nastroju. Pamiętajmy o bezpieczeństwie na wsi, podczas prac polowych, by nie zbliżać się do pracujących maszyn rolniczych i zwierząt gospodarskich, nie jeździć ciągnikami i innymi maszynami rolniczymi bez uprawnień, nie jeździć i nie przewozić osób na przyczepach, na wozach z sianem itp., nie chodzić po polach, ani w ich pobliżu, kiedy pracować tam będą maszyny rolnicze.

Przypominamy, by zanim wyjedziemy rowerem na drogę sprawdzić, czy działa w nim oświetlenie i hamulce, bo obie te rzeczy są obowiązkowym wyposażeniem roweru. Stosujmy kaski i kamizelki odblaskowe podczas jazdy rowerem.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie nad wodą. Nie zażywajmy kąpieli w miejscach do tego nie wyznaczonych, a tym bardziej w miejscach, gdzie jest to zabronione. Tylko kąpieliska, gdzie dyżurują ratownicy wodni są miejscami, gdzie bezpiecznie można się kąpać. Dorośli, nie pijmy alkoholu podczas wypoczynku nad wodą, kiedy zamierzamy się kąpać. To ogromne ryzyko utonięcia.

Uważajmy na drogach, zarówno będąc pieszym, jak również poruszając się jednośladami, czy samochodem.