• Mundurowi z ostrowskiego Ekonomika drudzy w Polsce

  Drużyna Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego z Ostrowa Wlkp. zajęła II miejsce w finale III Edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Finał odbył się w miniony piątek, 24 maja, na terenie Akademii Pomorskiej w Słupsku. Drużyna pod kierownictwem mgr Artura Kurczaby wystąpiła w składzie: Julia Łuczak, Oliwia Samostiak i Zuzanna Sójka z klasy 1b TE prawno – policyjnej. Przygotowana praca konkursowa w formie filmu prewencyjnego, przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Ostrowie Wlkp., zyskała uznanie jury i w ten sposób szkoła jako jedna z 14 z Polski trafiła do ścisłego finału.

 • Po czym poznać koniec związku?

  Kłótnie i spory pojawiają się w najlepszych relacjach. To nie zawsze muszą oznaczać niebezpieczeństwo niepowodzenia relacji. W ten sposób różnice zdań mogą wzbogacić partnerstwo, ponieważ oznacza to, że para komunikuje się ze sobą. Ale co, jeśli związek staje się ciężarem, nie macie sobie nic do powiedzenia, albo wasze zainteresowanie sobą słabnie? Może to oznaczać koniec związku.

  Stale się krytykujecie

  Zdolność powiedzenia drugiemu, co cię martwi, jest absolutnie w porządku. Ale jeśli jest to tylko krytyka, należy naprawdę rozważyć, czy związek nadal ma dla nas znaczenie. Spróbuj obserwować siebie i swojego partnera podczas dyskusji lub kłótni. Czy masz tendencję do oskarżania innych o ewentualne błędy i oskarżania go o nie? Złą rzeczą jest to, że ciągłe dokuczanie osłabia twój związek, nie przynosi rozwiązania, zmniejsza poczucie własnej wartości twojego partnera. Decydującą rzeczą jest późniejsze pojednanie i możliwość przebaczenia.

  Dostrzeganie samych wad partnera

  Tak długo, jak jesteśmy zakochani, wiele cech lub osobliwości innych nie przeszkadza nam w ogóle, a praktycznie wcale ich nie dostrzegamy. Staje się to trudne, gdy nie możesz ich zaakceptować i pracować bardziej nad swoim partnerem niż nad związkiem. To nas nie spaja, ale rozdziela i w dłużej perspektywie może okazać się nie do wytrzymania.

  Nie macie sobie nic do powiedzenia

  Wolicie milczeć niż rozmawiać ze sobą? Jest to wyraźny znak, że zainteresowanie partnerem już nie istnieje. Koniec komunikacji oznacza wcześniej czy później koniec relacji, ponieważ nie ma już w waszym związku żadnej intymności. W dłużej perspektywie zaczniecie się interesować kimś innym.

  Brak szacunku

  Jeśli partner nie traktuje cię w sposób zdrowy, nie szanuje cię, wywiera na ciebie presję, relacja jest zdecydowanie zagrożona. Miłość oznacza szacunek. Jeśli inni źle cię traktują, musisz odejść. Psychiczne znęcanie lub w najgorszym przypadku nawet przemoc fizyczna jest w takim związku bardzo możliwa w dalszej perspektywie.

  Nie jesteście już przyjaciółmi

  Kiedy myślisz o związkach, myślisz o miłości. To też prawda. Ale sekret stabilnego związku tkwi nie tylko w miłości, ale także w tym, czy partnerów łączy przyjaźń. Ta osoba podziela te same wartości i życiowe marzenia. Jeśli nie łączy was przyjaźni, to związek naprawdę się kończy.

  Brak zaufania

  W związkach dochodzi do urazów, które powodują utratę zaufania. Przyczyną może być na przykład wielka kłótnia, oszustwo lub kłamstwo. Uczucie, że nie można już ufać, jest druzgocące. Możecie pracować nad tym z pomocą psychologa. Jednak w niektórych przypadkach zaufanie nie może zostać przywrócone. Oznacza to również, że nie jest już możliwe funkcjonowanie relacji.

  Koniec z pragnieniem bliskości i seksu

  Dobrze funkcjonujący związek opiera się nie tylko na miłości i uczuciu, ale także na interakcji między sobą. Jeśli obie strony nie są już skłonne do okazywania sobie wzajemnej empatii, związek jest w zasadzie skazany na niepowodzenie. Oczywiście, po latach związku, nie kochacie się już codziennie, ale seks nie powinien być obowiązkiem, a przyjemnością.

  Więcej informacji

  Dowiedz się więcej o tekstach na podryw https://www.uwodzenie.org/teksty-na-podryw-czy-moga-zadzialac/ - zobacz, jakie teksty mogą zadziałać

  Spróbować może każdy. Propozycji na rynku usług czy handlu jest wiele. pizzerię czy sklep z alkoholem. Do podjęcia współpracy gotowe są restauracje, salony usług czy sieci sklepów. Jak podkręcić zyski istniejącej placówki handlowej czy usługowej?

  Wiedza, doświadczenie, marka, know how

  Biznes na licencji znanej marki warto dokładnie zaplanować. Franczyzodawca daje wiele narzędzi, które pozwalają ograniczyć ryzyko, ale w ostatecznym rozrachunku, prowadzenie tej inwestycji zależeć będzie od nowego partnera i jego działań. W ramach systemu franczyzy, franczyzodawca proponuje gotową koncepcję prowadzenia własnego biznesu, z uwzględnieniem nowoczesnych metod zarządzania firmą, w tym niezbędne szkolenia. Otwieramy salon usług kosmetycznych, fryzjerstwa dla zwierzaków, butik. Podejmujemy współpracę z biurem podróży, zajmujemy się obsługą portali informacyjno-rozrywkowych. Pomysłów branży jest wiele poprzez modę, sklepy spożywcze, gastronomię, finanse , bankowość, turystykę, doradztwo, księgowość.

  Osoba zainteresowana współpracą z firmą musi zainwestować w modernizację pomieszczenia, które będzie stanowiło jej lokum oraz opłatę licencyjną

  Przykładowo koszty adaptacji punktu uzależnione będą już od konkretnej lokalizacji. W handlu, punkty zlokalizowane w galeriach handlowych miast będą generować większe zyski , satysfakcjonując strony umowy franczyzowej. Uwarunkowania techniczne lokalu, tj, powierzchnia, usytuowanie – parter z bezpośrednim wejściem z ulicy, parametry oznakowania (szyldy, logotypy) te względy narzucone będą w umowie franczyzy. Wystrój wnętrz lokali podlega standaryzacji, nieraz wymagany jest we współpracy z architektem. Dotowarowanie sklepów leży po stronie franczyzodawcy.

  Wysokość wstępnej opłaty licencyjnej na rzecz franczyzodawcy jest negocjowana indywidualnie

  Kwoty wahają się w od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zawarciu umowy, w kolejnych miesiącach prowadzenia firmy, właściciel nie narzuca dodatkowych opłat. Jest czas na zaistnienie na rynku, na pozyskanie klienta. Bezpośrednio na wysokość dochodów punktu wpływają obroty ze sprzedaży czy usług. obrót do podziału - partnerzy otrzymują 30-40% prowizję od sprzedaży asortymentu czy usług w swoich lokalach. Z reguły 40% prowizji jest stawką bazową. W przypadku większych inwestycji, może czasowo wzrosnąć. Franczyzodawca stara się być elastyczny i bywa, iż wyniki wygenerowane przez nowy podmiot stanowić będą o kolejnym procencie zysku na kolejny miesiąc współpracy.

  Więcej informacji

  Franczyza w Polsce - wiadomości i aktualności z rynku franczyzowego w Polsce - sprawdź więcej

  Franchisig, umowa agencji, współpraca partnerska – to sposoby na własny biznes

  XIX Zlot Dzieci I Młodzieży Powiatu Ostrowskiego

  Tegoroczny Zlot odbył się 18 maja a jego meta zlokalizowana była przy sali wiejskiej w Górznie. Organizatorami rajdu byli Zarząd Oddziału PTTK w Ostrowie Wielkopolskim, Komisja Młodzieżowa, Klub Turystyki Kolarskiej „Bicykl” i Grupa Geocaching Ostrów Wielkopolski.

 • Mianowanie na stanowisko Kierownika Posterunku Policji

  Posterunek Policji w Przygodzicach ma nowego Kierownika. Jest nim asp. sztab. Marcin Mikołajczak. Oficjalne mianowanie odbyło się dzisiaj, 28 maja.

 • XV Święto Konwalii

  Dnia 17 maja 2019 roku w Domu Pomocy Społecznej w Psarach odbył się festyn integracyjny - XV Święto Konwalii. Organizatorem imprezy był Dom Pomocy Społecznej w Psarach oraz Stowarzyszenie im.Lady Ryder.

  Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska

  Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim bierze udział w projekcie pt. „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”, który został uruchomiony w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ i będzie realizowany do końca 2022 r. przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego (Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego) oraz Politechnikę Poznańską we współpracy z zainteresowanymi samorządami, pracodawcami i szkołami kształcącymi zawodowo z terenu województwa wielkopolskiego.

  Nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych wzmacniają kompetencje

  W dniach 6 – 10 maja 2019 r w ramach projektu „Wzmocnienie kompetencji nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim w kształtowaniu u  uczniów umiejętności i postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie“ realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja szkolna pierwsza grupa nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczyła w szkoleniu job shadowing w Stiftung Rehabilitationszentrum Thüringer Wald – REHA – Schleusingen –Niemcy.

  Poznawali organizację produkcji - wycieczka przedmiotowa

  W kalendarz życia Zespołu Szkól Budowlano-Energetycznych na stałe wpisała się wycieczka przedmiotowa do zaprzyjaźnionego zakładu produkcyjnego CONSOLIS w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Chłapowskiego 49. Cyklicznie uczestniczą w niej uczniowie klas w zawodzie technik budownictwa. Ostatnimi, jak dotąd podczas trwającej pory wiosennej byli uczniowie klasy B3.

  TECHNO – GRANTY dla młodych wynalazców

  W piątek 24 maja 2019 odbyło się podsumowanie III edycji TECHNO – GRANTÓW konkursu organizowanego przez Powiat Ostrowski i adresowanego do młodych wynalazców i racjonalizatorów ze szkół prowadzonych przez powiat. Autorzy najlepszych zdaniem Kapituły projektów otrzymali nagrody i wyróżnienia.

 • Podsumowanie akcji "PRĘDKOŚĆ - Zero Tolerancji"

  W ramach akcji "PRĘDKOŚĆ - Zero Tolerancji", która odbyła się 24 maja br. na wielkopolskich drogach, policjanci przeprowadzili działania w celu egzekwowania przepisów dotyczących obowiązujących ograniczeń prędkości. Przypominano kierowcom o zagrożeniach wynikających z nadmiernej prędkości, która jest najczęstszą przyczyną wypadków.

 • Za kierownicą z 4 promilami alkoholu w organizmie

  Coraz częściej kierowcy nie są obojętni i reagują na przypadki jazdy na "podwójnym gazie". Efektem takiej społecznej reakcji jest kolejne obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy. Jak się okazało, osobowym fiatem kierował mężczyzna, u którego badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 4 promile alkoholu w organizmie.

 • Jak dawać upominek?

  W każdym społeczeństwie dawanie upominków jest niezwykle istotnym momentem. Zwykle jest to wyraz symbolicznego szacunku oraz uznania. Popularnym upominkiem są kwiaty, lecz paleta podarunków jest znacznie większa.

  Od lat ludzie dziwią się, czemu dawanie upominków sprawia więcej przyjemności aniżeli ich otrzymywanie. Koncepcja dawania upominków w Polsce jest zakorzeniona od lat.

  Niejednokrotnie mówi się, iż samo obdarowywanie innej osoby powoduje więcej przyjemności, aniżeli branie ich. Jest w tymże wiele prawdy, lecz nie ma jasnej odpowiedzi, czemu to robimy. Jednym spośród względów dawania prezentów jest chęć odwdzięczenia się. Nie zawsze mamy na myśli odwdzięczenie się za dobra materialne, niejednokrotnie idzie o podziękę za takie rzeczy jak miłość, czułość, opiekę lub przyjaźń

  Kochamy dostawać

  W kontekście relacji społecznych upominki grają większą funkcję aniżeli mogłoby się wydawać. Gdy ktoś uwzględnia nas podczas planowania zakupu upominków, tymże samym musi wiedzieć co kochamy, czym się interesujemy oraz co nam powoduje przyjemność. Gdy otrzymujemy upominek, często cieszymy się już na widok samego pudełka, czemu? A dlatego, iż kochamy czuć się potrzebni oraz ważni. Gdy ktoś sprawia sobie “problem”, aby zakupić nam upominek, objawem owego myśli o nas, no natomiast jeśli myśli to nie jesteśmy mu obojętni.

  Dawanie to wewnętrzna winda

  Obdarowywanie jest wszechstronnym sposobem, żeby wykazać innej osobie zaciekawienie, uznanie lub podziękę. Lecz sam gest dawania poprawia także nastawienie owego, jaki jest sprawcą całego zamieszania. Kiedy dajemy, nie oczekując równocześnie niczego w zamian, dbamy o własne zdrowie emocjonalne oraz budujemy lepsze relacje ze środowiskiem.

  Jak dawać upominek?

  Przede wszystkim – w pudełku. Savoir-vivre nie uściśla dobrze, jak winno ono wyglądać, lecz upominek zapakowany w papier wygląda efektowniej aniżeli tenże w prezentowej torbie. Niewątpliwie torba będzie lepsza aniżeli brak pudełka! Tymczasem gdy jedynie mamy możliwość, postarajmy się włożyć w pakowanie upominku trochę uczucia. Przed spakowaniem upominku usuńmy z niego cenę. Wyjątkiem winna być biżuteria (nie należy usuwać „metek”, ponieważ być może trzeba będzie dokonać jakichkolwiek zmian, np. zmniejszyć pierścionek) i książki. W książkach ceny nie zamazujemy ani nie zaklejamy. Wartość na książce ma wartość zabytkową oraz antykwaryczną, zatem spokojnie ją zostawiamy – to nie jest faux pas. Dedykacja do książki winna mieć postać kartonika włożonego luźno do książki bądź związanego wstążką. Unikajmy pisania na stronie tytułowej: są osoby niezwykle na to wrażliwe.

  Informacje dodatkowe

  Oryginalne prezenty i gadżety znajdziesz na stronie Ministerstwa Gadżetów - sprawdź!

  ELEKTRONIK- nagrody za najlepsze wynalazki uczniów ZST

  NEO- robot humanoidalny, główny bohater tegorocznego ELEKTRONIKA, stworzony został od podstaw przez trzech uczniów ZST: Kamila Kalińskiego, Jakuba Oleszczuka, Tomasza Płóciennika. Interaktywny robot m.in odpowiadający na pytania z sali zebrał burzę oklasków i -dzięki swoim umiejętnościom- zapewnił autorom tytuł SUPERELEKTRONIKA ROKU.  Wiele zaprezentowanych prac to gotowe do użytku wynalazki ułatwiające życie lub zapewniające użytkownikom bezpieczeństwo.

  Noworodki w dobrych rękach- Regionalna Konferencja Neonatologiczna

  XI Regionalna Konferencja Neonatologiczna odbywa się dzisiaj w Ostrowie Wielkopolskim. Lekarze z całego regionu, na co dzień zajmujący się noworodkami, biorą udział w serii wykładów, warsztatów i spotkań.

 • KGP - Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych rozpoczyna kampanię prewencyjną skierowaną do dzieci

  W związku z nadchodzącym Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego, Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji publikuje film edukacyjny skierowany do dzieci, którego celem jest m.in. wskazanie jak chronić się przed uprowadzeniem. Kampania edukacyjna opracowana została wspólnie z organizacją Amber Alert Europe oraz ekspertami policyjnymi z całej Europy.

 • IV Ostrowski Tydzień Trzeźwości „Alternatywy”

  W dniach 20-24 maja 2019 roku policjanci ostrowskiej komendy przeprowadzili szereg działań profilaktyczno-informacyjnych w ramach IV Ostrowskiego Tygodnia Trzeźwości. Wydarzenia odbywały się pod hasłem kampanii MSWiA „Szkoda Ciebie na takie patokimaty” i akcji „Zostań jednym z nas” promującej służbę w Policji.

 • Staże uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w angielskim Exeter

  W poniedziałek 20 lutego 2019 r. grupa 10 uczniów szkolących się w zawodzie technik informatyk z Zespołu Szkół Technicznych rozpoczęło swoje staże zawodowe w angielskich firmach branży informatycznej. Praca uczniów zakończy się w piątek 31 maja 2019 roku.   

 • Ogólnopolskie działania "Kaskadowy pomiar prędkości"

  Dzisiaj w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Główne cele działań to uświadamianie kierującym pojazdami, że nadmierna prędkość jest podstawową przyczyną wypadków drogowych, która prowadzi do tragicznych w skutkach zdarzeń, a także wyegzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

 • Farba zewnętrzna do drewna powinna w sobie łączyć trwałość, dobre napigmentowanie oraz odporność na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Drewno to jeden z tych materiałów budowlanych, które ludzkość wykorzystuje najdłużej. Jego walory estetyczne sprawiają, że od wieków cieszy się ono ogromną popularnością. Drewniane altany, szopy i chatki letniskowe budzą wielkie zainteresowanie społeczeństwa. Warto jednak pamiętać o tym, że omawiany materiał wymaga odpowiedniej pielęgnacji, jeśli chce się zachować jego właściwości przez długie lata. Farby do malowania drewna na zewnątrz to absolutna podstawa jego konserwacji. Barwniki nie tylko nadają drewnu pięknego kolorytu, ale także zabezpieczają je przed destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg, grad, upał, długotrwały mróz oraz wzmożone promieniowanie UV.

  Farba zewnętrza do drewna — najczęściej kupowane kolory

  Farba zewnętrzna do drewna do o wiele bardziej różnorodny preparat, niż pozornie mogłoby się wydawać. W ciągu ostatnich lat największą popularnością wśród klientów cieszyły się następujące produkty:

  • złota farba do drewna, czyli barwnik szczególnie lubiany przez amatorów połyskujących dodatków. To doskonała propozycja, jeśli chodzi o prace wykończeniowe we wnętrzach zgodnych z wytycznymi dyktowanymi przez modny styl glamour;
  • turkusowa farba do drewna, czyli opcja dla wszystkich lubujących się w elementach dekoracyjnych odwołujących się do klimatu litewskich i estońskich wsi;
  • transparentna farba do drewna — zadaniem produktu jest jedynie podkreślenie naturalnego piękna omawianego materiału;
  • szara farba do drewna będąca jedną z najbardziej uniwersalnych opcji. Wiele osób decyduje się na łączenie szarości z nieco bardziej żywymi kolorami (np. czerwień lub zieleń);
  • kolorowe farby do drewna, czyli propozycja dla odważnych.

  Farba zewnętrzna do drewna — najważniejsze cechy produktu

  Klienci często zastanawiają się również nad tym, gdzie najlepiej kupować farby do drewna na zewnątrz. Castorama, OBI i Leroy Merlin to supermarkety budowlane, które jako pierwsze przychodzą na myśl. Warto jednak udać się także do mniejszych sklepów. Wszystko dlatego, że dostępny w nich asortyment zazwyczaj jest o wiele bardziej wyselekcjonowany. Przykładem zasługującego na uwagę sklepu malarskiego jest Studio Farb Pigmentologia. Oddział jest zlokalizowany Warszawie, przy ulicy Franciszka Klimczaka 13 (Wilanów). Zatrudniony tam personel ma kwalifikacje, które mogą okazać się pomocne, jeśli klienci będą potrzebowali udzielenia cennych porad.

  Najlepsza farba do drewna, czyli jaka?

  Farby do drewna zewnętrzne powinny charakteryzować się byciem odpornymi na szkodliwe działanie wilgoci. Jeśli tego czynnika zabraknie, to wzrasta prawdopodobieństwo, że szybko pojawią się pierwsze rozwarstwienia, pęknięcia i odbarwienia, znacząco wzrasta. Wybierając farby zewnętrzne do drewna, warto wiedzieć, że najlepsze produkty łączą w sobie cechy dekoracyjne z ochronnymi.

  Największą popularnością i zaufaniem europejskich konsumentów cieszy się farba zewnętrzna do drewna pochodząca z oferty producentów takich jak:

  • Beckers,
  • Jedynka,
  • Tikkurila.

  Przed dokonaniem ostatecznej decyzji o wyborze konkretnego preparatu, należy dokładnie przeanalizować jego właściwości oraz to, czy stanowi on najlepsze rozwiązanie dla powierzchni, która docelowo ma zostać nim pomalowana. W razie poważniejszych wątpliwości najlepiej jest zwrócić się o wsparcie do fachowca.

  Fachowcy już gotowi do pracy

  Pierwsza grupa uczniów Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych odebrała dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, w tym książeczki spawacza, zdobyte w kursach w ramach zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez Powiat Ostrowski. Młodzież ma możliwość zdobywania dodatkowych kwalifikacji dzięki realizacji projektu finansowanego w znacznej części z funduszy unijnych.